Yenidoğan Bakımı

Yenidoğan Bebek Bakımı

Eğitimleri anne, hastaneden taburcu olmadan önce verilse de tek başına bebek bakmak fikri biraz kaygı verici olabilir. Bununla birlikte yenidoğan bebek bakımı çok zorlu geçen bir süreç değildir. Anneler yenidoğan bakımlarını birkaç haftada öğrenirler. Yine de yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı, yenidoğan bakımında bilinmesi gerekenler gibi sorular merak ediliyor. Bunun için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinizin bakımı konusunda ilk düşünülen şey beslenmedir. Bebeğin yeterli beslenip beslenmediği hakkında endişe duyulur.

 • Yenidoğan bebeğin beslenmesi ilk zamanlar düzensiz olacaktır. Bebek her istediğinde bebek beslenmelidir.
 • Emme süresi farklılık gösterebilen bebeğin geceleri emmek istemesi normaldir. Bu durum 6 ay kadar sürebilir.
 • Yenidoğan bebeğinize su vermeyin.
 • Bebeğinizi farklı memelerden emzirin.
 • Yenidoğanlar günde 12 keze kadar sizi emebilir.

 Yeni doğan bebeğin altı ne sıklıkta değiştirilmeli diye de anneler düşünmektedir. Yenidoğan bebeklerin ilk dışkısı yeşil – siyah renkli olmaktadır. Bu dışkının temizliği pamuk ve suyla ya da ılık suyun altında temizlenebilir.

 • Bebek ilk aylarında günde 6 – 8 kez dışkılayabilir. Beslenmesi anne sütüyle olan bebeğin dışkısı yumuşaktır.
 • İlk haftalarda dışkı renginin yeşilimsi olması normaldir, bu renk sonraki aylarda altın sarısı olacaktır.
 • Bebeklerin altı sık değiştirilmelidir. 6 – 8 kere dışkılayan bebek, günde 6 – 8 kere de idrar yapmaktadır. Altının kirli olduğunu bebek ağlayarak belli edecektir.
 • Emzirme öncesi bebeğin altının temiz olması önemlidir. Altı kirli olan bebek huzursuz hissedeceği için yeterli beslenemeyecektir.

Yenidoğan Bebeğin Tırnak Kesimi

Yenidoğan tırnak bakımı;  Haftada bir el tırnakları, ayda bir ayak tırnakları olmak üzere yapılmalıdır. Banyo sonrasında, bebeğin karnı tok ve uykuluyken tırnak kesimi daha rahat olacaktır. Ayak tırnakların düz, el tırnaklarının ise yuvarlatılarak kesilmesi önerilmektedir.

yenidoğan-bakımı-tirnak-kesimi

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

 • Yenidoğan bebeğin cildi hassas olduğu, bağışıklığı da çok kuvvetli olmadığı için  bebek her gün yıkanmamalıdır. Bez değişimi sırasında bölgesel temizlik yapılması yeterlidir.
 • Yenidoğan bebek göbek bakımı için diyebileceğimiz şeylerden biri: Göbek düşene kadar bebeğin yıkanmasında göbek kuru tutulduğu sürece sakınca olmamasıdır. Ek olarak banyo, bebek kordon bakımı konusunda da önemlidir. Göbeğin ıslanması kordonun düşmesini geciktireceği için göbeğin yıkanması tavsiye edilmez.
 • Bebeğin ilk banyosunun göbek bağı düştükten bir gün sonra yapılması önerilir.
 • Yenidoğan ilk ayında haftada 2 – 3 kere süngerle yıkanabilir.

Son ve en önemli konu ise yenidoğan gaz sancısı sorusudur. Gaz problemi bebek 4 aylık olana kadar haftada 3 -4 gün, günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri ile anlaşılmaktadır. Aşırı ağlama, ayakların karna çekilmesi, gerinme, karın şişliği, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık ya da sık dışkılama gibi şeyler bebeğin gaz sancısı olduğunun göstergesidir. İlk ayların zor geçtiği bu dönemde gaz sancısı 4.ayın sonunda kendiliğinden geçebilmektedir. Bitki çayları veya bitkisel kökenli ilaçlar önerilmemektedir. Gazsancısı ebeveynlerin uykusu ve enerjisi için önemli olduğu gibi yenidoğan gece uykusu problemlerine de neden olur. Bu yüzden bir doktor önerisi almanız bu noktada yararlı olacaktır.

Ücretsiz gebe eğitimlerimiz için takvimimize göz atmayı unutmayınız.

Category: Emzirme, Genel
Önceki yazı
Anne Sütü Artıran Besinler
Sonraki yazı
Sezaryen ile Doğum Hangi Haftada Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed