Sezaryen ile Doğum Hangi Haftada Olmalı?

Sezeryan Doğum Nedir?

Sezaryen doğum diğer adıyla abdominal doğum; hamilenin karnından ameliyatla kesi yapılarak akabinde bebeğin alınarak dünyaya getirilmesi işlemidir. Sezaryen doğum işlemi anne adayının istemesiyle veyahut normal doğuma engel tıbbi nedenlerin varolması sebebiyle başvurulan bir yöntemdir. Bu nedenlerin yanında eğer doktor anne adayının gergin ve endişeli olduğunu farkederse ortak karar alınarak normal doğum iptal edilebilir. 

Sezaryen doğum cerrahi operasyonu gerçekleşmeden önce anne adayına epidural, lokal veya genel anestezi yöntemlerinden birisi seçilerek kendisine uygulanması gereklidir. Böylece kesi sırasında anne adayı bu kesiyi hissetmez. Sezaryen doğum işlemi gerçekleşirken amniyon sıvısının dışarı atılması gereklidir. Bunun için ise kişinin rahmi kesiyle açılır. İşlemlerin sonucunda ise beklenildiği gibi hamilenin vücudundan bebek alınarak göbek kordonu kesim işlemi yapılır. Hijyen açısından bebeğin yüzünün temizlenmesinde de fayda vardır.

Sezeryan Doğum Ne Kadar Sürer?

Sezeryan doğum ameliyatı ortalama olarak 30-40 dakika arasında tamamlanmaktadır. Anestezinin yapılması ve hamile kişinin sakinleştirilerek psikolojik ve fiziksel olarak hazırlanması için de bir bekleme süresi mevcuttur ve bu süreç duruma göre uzayabilir. Uzman bir jinekolog bu ameliyat sürecinde yer almalıdır. Jinekologun yanında hemşireler ve anestezi uzman ve teknisyenleri de bulunmaktadır. 

Sezeryan Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen doğum için hamilelik başlangıcından itibaren minimum 37. Haftanın geçmesinin beklenmesi gereklidir. 37. Haftadan sonra doğum yapılması uygundur. İdeal olan ise 39. Haftanın da beklenmesidir. Bunun nedeni ise 39. Hafta sonrasında bebek gelişimini tamamlamış sayılır ve daha sağlıklı şekilde doğar. 

Sezeryan Doğum Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Sezaryen doğumda yukarıda bahsedildiği gibi anne adayına kesi yapılması gereklidir. Bu nedenle iyileşme süreci normal doğuma kıyasla daha uzun sürmektedir. Kilo kaybı için de aynı durum geçerlidir. Kilo verme daha zahmetli ve uzun bir süreç olacaktır. Cerrahi operasyon sonrası annenin 2 ila 3 gün hastanede kalması gerekir. En geç 14 gün içinde de anneler normal hayatlarına geri dönüş sağlayabilir. 7 haftalık süreç öncesinde ise cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilmektedir. Ancak en doğru zamanlama için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

https://gebeegitimi.com/forum/ sayfamıza giderek sorularınızı sorabilir ve diğer anne adaylarının sorularına cevap verebilirsiniz.

Category: Doğum
Önceki yazı
Yenidoğan Bakımı
Sonraki yazı
Saç Boyatmak Gebelikte Zararlı Mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.