Hamilelikte Uyku

Hamilelikte Uyku Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi, kadınların hayatlarında, bazen bir bazen de birden fazla kez yaşadıkları mucizevi bir süreçtir. Bu süreçte kadınlarda psikolojiden, vücut şekline, yeme içme alışkanlıklarından uyku düzenlerine kadar pek çok şey değişiklik gösterebilir. Her şeyden önce, hamilelik sürecinin geçici bir dönem olduğu ve bu dönemin en güzel şekilde geçirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Hamilelikte uyku durumunuz için araştırma yaptık. 

Hamilelik sürecinde, pek çok anne adayının en büyük problemlerinden biri de uyuyamama ya da uyku düzeninde bozulma gelmektedir. İstenilen pozisyonda yatamama ve bu sebeple verimli bir uyku alamama durumu özellikle gebeliğin son aylarında iyice artış göstermektedir. Hamilelikte uyumakta zorluk çekiyorsanız ve hangi pozisyonlarda daha rahat bir uykuya dalacağınızı merak ediyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

 Hamilelikte Uyku Düzeninin Bozulması

 Hamilelik süreciyle birlikte uyku problemleri de baş göstermeye başlar. Her zaman yattığınız yatak siz rahatsız gelir, hemen uykuya daldığınız pozisyonda yatmanıza karnınızdaki bebek izin vermez vb. benzeri durumlar yaşanabilir. Uykudaki bu düzensizlik, hamilelik döneminin sonlanması ve bebeğinizin doğmasıyla da bir süre devam eder. Bu nedenle, uyku problemlerine, hamilelik döneminde bir düzen oluşturmak, sizlere ilerleyen dönemde de fayda sağlayacaktır. 

 Hamilelikte Kolay Bir Uykuya Dalış İçin Öneriler

 Kolay uykuya dalış için sizlere yardımcı olacak birkaç öneriyi inceleyip deneyimleyebilirsiniz. 

 – Uykudan hemen önce ılık bir duş alın. Bu vücudunuzun gevşemesini sağlarken, aynı zamanda uykunuzu da getirecektir. 

 – Yatmadan en az 2-3 saat öncesine kadar sıvı tüketimini bitirin. Bol sıvı tüketimi hamilelikte oldukça önemlidir. Ancak ne kadar sıvı tüketilirse, gece uykunuzun bölünüp o kadar tuvalete çıkmanıza sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek adına bu yolu deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, yatmadan önce ılık bir bardak süt içmekte uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 – Mümkün olabildiğince kendinize bir uyku saati belirleyin ve her gece aynı saatte uyumaya çalışın. Bu size muhteşem bir uyku düzeni sağlarken, aynı zamanda verimli bir uyku almanıza da olanak tanıyacaktır. 

 Hamilelikte Faydalanabileceğiniz Uyku Pozisyonları Nelerdir? 

 Hamilelik döneminde, her zamankinden daha fazla yorulacağınız ve kendinizi halsiz hissedeceğiniz için, özellikle gece uykusunu düzgün pozisyonda almanız sizlere çok büyük fayda sağlayacaktır. Hamileliğin başından beri, eğer sizin için mümkünse sol tarafınıza doğru yatmanız daha doğru olacaktır. Bu şekilde yatış pozisyonu, hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir.

 Özellikle hamileliğin ilerleyen ve son dönemlerine doğru, kilonuz artacağı ve göbeğiniz büyüyeceği için, yatış pozisyonları sizler için daha önemli hale gelecektir. Bu süreçte, bacaklarınızın ve dizlerinizin bükülü olarak yana doğru yatmanız en sağlıklısı olacaktır.

Önceki yazı
Hamilelikte Su Tüketimi
Sonraki yazı
Hamilelikte Beslenme / Gebelikte Beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.