Hamilelikte Sancı ve Ağrıların Nedeni Nedir?

hamilelikte sancı

Hamilelik sürecinde değişen hormonlar ve vücut dolayısıyla dikkat edilmesi gereken hususlar da artış göstermektedir. Gün geçtikçe bebeğin büyümesi ile diğer organlara yapılan baskı artış göstermektedir. Bu süreçte yapılması gereken bazı egzersizler ve beslenme düzenine dikkat edilmesi ile şikayetler en aza indirilebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanılan mutluluk ve heyecan yanı sıra belli başlı bazı şikayetler meydana gelmektedir. Bunlara örnek verilmesi gerekir ise hamilelikte sancı, kasık ağrısı, bel ağrısı, bacak ağrısı, mide bulantısı ilk akla gelen şikayetler arasında yer almaktadır. Özellikle de hamilelik süresi boyunca anne ve bebek sağlığının önemi açısından ilaç kullanımı ya da bazı bitki çaylarının içilmesi zararlı olmaktadır. Bu nedenle uzman hekime başvurmadan ilaç kullanımı kesinlikle olmamalıdır.

 Hamilelikte Oluşan Ağrı ve Sancılar 

 Hamilelikte sık sık yaşanılan rahatsızlıklar arasında ağrı ve sancılar yer almaktadır. Özellikle kasık ve bel ağrısı hamilelik döneminin olmazsa olmaz ağrıları olmaktadır. Bunun en önemli nedeni şüphe yok ki bebeğin günden güne gelişmesi ve ağırlaşması olmaktadır. Bu dönemde anne adayının yaptığı hareketlere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde hassaslaşan vücut en ufak harekette bile ağrıya neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda gebelikte meydana gelen bel ağrısının kilo alımı ve göbeğinin büyümesi ile vücut şeklinin değişmesi ile meydana gelmektedir. Bununla birlikte bebeğin kasık bölgesine ve diğer organlara baskı yapması sonucunda kasıkta ağrı ya da sancılar oluşmaktadır. Ayrıca gebelikte relaksin adı verilen hormonda artış meydana gelerek eklem gevşemesine neden olmaktadır. 

 Hamilelikte Sancı ve Ağrılara Çözüm

-Yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum takviyesi almak,

-Düzenli olarak yürüyüş yapmak,

-Ağır şeyler kaldırmaktan kaçınmak,

-Düzenli ve Dengeli beslenmek,

-Oldukça fazla kilo almamaya dikkat etmek,

-Gün içerisinde sık sık istirahat etmek,

-Ilık duş almak,

-Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmek ağrılara oldukça iyi gelmektedir.

Gebeliğin İlk Dönemlerinde Oluşan Sancılar 

 Gebeliğin ilk dönemlerinde kasıkta ve rahimde meydana gelen kasılmalar sonucunda sancı meydana gelmektedir. Bu sancının genel sebebi döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşmesi olmaktadır. Bunun dışında bebeğin baskı yapması, idrar yolları enfeksiyonu, kabızlık, gaz sorunları gibi nedenlerden dolayı sancı meydana gelmektedir. 

 Hamilelikte Kabızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

 Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında zeytin, beyaz et ve bol bol su tüketimi hamilelik döneminde oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Özellikle yeterli ve dengeli beslenme hem anne için hem de bebek için oldukça fazla önemlidir. Kabızlık sorununa iyi gelen yiyecekler arasında zeytinyağı da yer almaktadır.

Önceki yazı
Hamilelikte Meditasyonun Önemi
Sonraki yazı
Hamilelikte Su Tüketimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.