Hamilelik Döneminde Oruç Tutmak

hamilelikte oruç

Hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adayları pek çok noktaya dikkat etmelidir. Oruç tutmak isteyen anne adayları için doktor kontrolleri oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde oruç tutmak isteyen kişiler öncelikli olarak bu konuyu doktoruna danışmalıdır. Doktor kontrolünde verilen karar ile kişi oruç tutabilmektedir. Bu konuda kişinin ve bebeğin kan değerleri ve sağlık açısından gerekli fonksiyonların doğru şekilde ilerlemesi en önemli noktalardan biridir. Hem anne hem de bebek için hayati değerlerin normal olması hamilelik esnasında oruç tutulmasına olanak vermektedir.

 Hamilelikte Oruç Tutmak Zararlı Mıdır?

Anne adaylarının hamilelik esnasında oldukça düzgün ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığını koruma adına beslenme düzenine uyulması gerekmektedir. Hamilelik zamanında yüksek vitamin ve protein içeren gıdalara yönelim sağlanmalıdır. Anne adaylarının iki kişilik vitamin takviyesi alması, kemik gelişimi ve bebeğin gelişme süreci için en önemli konulardan biridir. Bu nedenle hamilelik döneminde oruç tutulup tutulmaması anne adaylarının merak ettiği konulardan biridir. 

Hamilelik döneminde gerekli vitamin ve proteini alan anne adayları rahatlıkla oruç tutabilmektedir. Fakat bu esnada doktor kontrolü ve tavsiyeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hamilelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının doktor yönlendirmesi ile orucu tutması daha doğru olacaktır. Kişi ve bebek için hiçbir sıkıntı oluşturmayacak durumlarda oruç tutulmasının hiçbir zararı yoktur.

 Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gerekilen Gıdalar

Hamilelik dönemi, anne ve bebek için en önemli dönemlerden biridir. İki kişilik hayata dikkat eden anne adayları bu dönemde beslenme düzenine de iki kat dikkat etmelidir. Bazı kişiler için hamilelik döneminde beslenme düzeni tamamen değişmektedir. Sağlıklı ve organik gıdalara yönelim ve paketli gıdalardan olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Şeker oranı yüksek gıdalar ve çok aşırı tatlı tüketimi hamilelik dönemini sıkıntıya uğratmaktadır.

Özellikle ödem ve şişlikten sıkıntı yaşayan kişilerin bu dönemde tatlı tüketmemeleri daha faydalı olacaktır. Yiyeceklerin içerisinde fazla yağ olması ya da trans yağlar ile yapılan yiyecekler bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle beslenmeye dikkat eden kişiler yağ oranına dikkat ederek besin seçmeleri gerekmektedir.

 Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme Şekli Nasıldır?

 Hamilelik döneminde beslenme düzenine dikkat eden kişiler bu dönemi daha rahat atlatmaktadır. Mineral, vitamin, karbonhidrat ve protein dengesini koruyacak olan besin tüketimi her zaman anne ve bebek için sağlıklı olacaktır. Yağ oranının azaltılması ve şeker tüketiminin engellenmesi hamilelik döneminde doğru beslenme şekillerinden biridir.

Önceki yazı
Hamilelikte Nefes Egzersizi
Sonraki yazı
Hamilelik Süreci İçinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.