Hamilelikte Nefes Egzersizi

Hamilelikte Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

Hamilelik kadınların üzerinde baskı ve stres yaratabiliyor. Bu durumun sizi bunaltmasına izin vermeyin. Bebek taşımak tabi ki endişe verici ve stresli olabilir. Bunlar tamamen doğaldır. Yapılması gereken, vücudunuzun ve zihninizin sağlıklı ve güçlü hissetmesi için rahatlamanız ve kendinize iyi bakmanızdır. Negatif duyumlarınızı ve kaygınızı azaltmak, daha iyi hissetmek için genel olarak psikologlar tarafından da önerilen en basit ve etkili yöntem; doğru nefes almaktır. Hamilelikte nefes egzersizleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

 Doğru Nefes Alma Tekniği

 Hamileliğiniz boyunca rahatlamanıza yardımcı olacak ve gevşemenizi sağlayacak en yararlı egzersiz diyafram nefesi tekniğidir. Yapacağınız hamilelikte nefes egzersizleri sayesinde; mide yanması, hazımsızlık ve kabızlık gibi ortaya çıkabilecek problemleri de geride bırakabilirsiniz. Uygulaması da çok basit! Nefesinizi bilinçli olarak kontrol etmenizi içeren aşamalar aşağıda listelenmiştir.

Temiz havası olan veya kendinizi iyi hissettiğiniz bir yerde rahatça oturun ve gözlerinizi kapatın. Bir elinizi göğsünüze diğerini karnınıza koyun.

Dikkatinizi solunumunuz üzerinde yoğunlaştırın. Derin ve yavaş bir nefes alırken havayı karnınıza doğru yönlendirmeye çalışın ve yine yavaşça verin. Yavaşça nefes alırken, karnınızın üstündeki elinizi ittiğini hissetmelisiniz.

Nefesi alırken burnunuzu kullanarak, yeni başladıysanız fazla zorlamadan, derince nefes alırken; nefes verirken de ağzınızdan çıkan havayı bir balon şişirir gibi üfleyerek bırakın.

Yavaş, derin ve ritmik bir şekilde nefes alıp verin. Çok hızlı bir şekilde yapmamaya özellikle dikkat edin.

Uzmanlaştıkça zihninizde sizi iyi hissettiren bir yer veya kişiyi de düşünerek etkiyi arttırabilirsiniz.

 Nefes Alma Egzersizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Bu egzersiz sırasında bebeğiniz hareketlendiyse; rahatsız olduğu için değil, oksijen ve enerji artışından dolayı mutlu ve sağlıklı hissettiği içindir. Ancak hareketleri canınızı yakarsa bir süre nefes egzersizinizi bırakabilir ve karnınıza dokunarak ona güvende olduğunu hissettirebilirsiniz.

 Başlangıçta bu egzersize alışmanız için süreyi kısa tutabilirsiniz. Bu uygulamaya devam edip uzmanlaştıkça varsa ilk rahatsızlığınız azalacaktır. Böylece nefes egzersizlerinizin saatlerini uzatmaya da başlayabilirsiniz.

 Doğum sırasında kasılırken derin nefes almak zor olabilir. Ancak hamilelik sırasında yaptığınız bu egzersizler akciğer kapasitesini artıracak ve diyafram kaslarınızın da çok güçlü olmasını sağlayacaktır.

 Doğum Sırasında Nefes Alımı

 Doğumun başlamasıyla kasılma hissettiğinizde yavaş ve derin bir nefesle başlayın aynı şekilde yavaşça nefes verin. Burnunuzdan nefes alarak başlayın. Biraz durduktan sonra ağzınızdan nefes verin.

Her nefes verdiğinizde, farklı bir vücut bölümünüzü gevşetmeye odaklanırsanız sizin için faydalı olacaktır.

 Aktif doğuma geçince nefesinizi olabildiğince yavaş alın ancak kasılmanın yoğunluğu arttıkça nefesinizi hızlandırın. Yani kasılma zirve yaptıkça nefesi ağzınızdan ve hızlı hızlı alıp vererek rahatlama sağlayabilirsiniz. Kasılmanın şiddeti azaldıkça tekrar nefesinizi yavaşlatarak ve en baştaki gibi burnunuzla nefes alıp ağzınızla dışarı vermelisiniz.

Önceki yazı
Haftalara Göre Hamileler İçin Öneriler
Sonraki yazı
Hamilelik Döneminde Oruç Tutmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.