Hamilelikte Karın Çizgisi Neden Olur, Geçici mi?

Hamilelikte karnınızda oluşan koyu çizgi, hamilelik çizgisi ismi de verilen linea nigra’dır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 80’i hamilelik sırasında linea nigra formunu görecektir. Sıklıkla ilk trimesterden bir zaman sonra ortaya çıkar. Hamileliğe özgü değildir. Erkeklerde bile hamile olmadığınızda oluşabilir.

Bu çizgiye muhtemelen vücudunuzdaki hamilelik sırasında değişen hormonlar neden olur, ancak kesin nedeni bilinmez. Plasenta, melanositleri, melanin üreten hücreleri uyaran bir hormon salgılayarak cildinizi pigmente edebilir veya size bronzluk verebilir.

Linea nigra tipik olarak kasık kemiğinizden göbeğinizin tepesine kadar uzanır, ancak sternumunuza kadar uzanabilir. Yukarı çıktıkça hafiflediğini görebilirsiniz. Ayrıca öteki hamile kadınlarda görüldüğünden daha koyu veya daha açık renkte olabilir. Bu varyasyonlar normaldir ve endişe verici değildir.

 

Göbek Çizgisi Herkeste Olur mu?

 

Açık tenli kadınların koyu tenli kadınlara göre daha az olmasına rağmen, herkes karnında koyu bir çizgi geliştirebilir. Linea nigra geliştiren açık tenli kadınlar, daha koyu tenli kadınlara göre nispeten daha açık bir renk gelişimi yaşayabilir. Bunun nedeni, başlangıçta daha az cilt pigmentasyonu olmasıdır.

Linea nigra Latince’de kara çizgi” anlamına gelir ve tam olarak budur. Genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan ve zararsız olan hiperpigmentasyondan kaynaklanır. Doğum yaptıktan sonra yavaş yavaş kendi kendine geçer ve hormonlarınız normale döner.

 

Hamilelikte Karın Çizgisi Ne Zaman Oluşur?

Şişen göbeğinizin orta hattındaki fermuar, ikinci üç aylık dönemde (bazen hamileliğin 23. haftası civarında) biraz daha koyulaşır. Linea nigra, doğum olayından sonra birkaç ay sonra yavaş bir şekilde kendi kendine kaybolmalıdır.

Linea nigra görünümünü önlemenin veya en aza indirmenin en iyi yolu cildinizi güneşe maruz bırakmaktan kaçınmaktır. Bu nedenle, vücudunuzun mümkün olduğu kadar büyük bir kısmını kaplayan giysiler giyin ve güneş kremine maruz kalan tüm ciltleri ovalayın.

 

Hamilelikte Göbek Çizgisi Cinsiyet Belirler mi?

 

Bir hamilelik batıl inancı, yalnızca bir erkek çocuğa hamileyken hamilelik çizgisi geliştirdiğinizi söylüyor. Bu sadece bir efsane. Kız çocuklarına hamile olan kadınlar da hamilelik çizgisi geliştirir.

Linea nigra oluşup oluşmadığı, bir kişinin hamile olup olmadığının kesin olarak belirlenmesinin bir yolu değildir. Hamile kadınlarda daha sık görülmekle birlikte kız, erkek ve hamile olmayan kadınların da önemli bir yüzdesinde görülmektedir.

 

Hamilelik Çizgisi Nasıl Geçer?

 

Bazı kadınlar hamilelik çizgisinin nasıl göründüğünden rahatsız olurlar. Ancak, doğum yapmak dışında ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz veya yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Doktorlar üzerinde ilaç veya losyon kullanılmasına karşı uyarıyorlar. Cildi ağartmak zararlıdır ve çizgiyi kaldırmaz. Gerçekten endişeleniyorsanız, lütfen doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Cildinizi tahriş etmemek en iyisidir.

Doğum yaptıktan sonra çizgi kaybolacaktır. Kadınların büyük çoğunluğu, hormon seviyeleri hamilelik öncesi duruma döndüğü için doğumdan sonraki ilk aylarda bu durumun azaldığını görecektir.

Category: Hamilelik
Önceki yazı
Bebeğimin Çamaşırlarını Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Sonraki yazı
Tüp Bebeğe Dair Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.