Hamilelik Süreci İçinde Doğru Bilinen Yanlışlar

hamilelik süreci

Hamilelik sürecindeki anne adayları bebeğinin sağlığı için bu süreci iyi araştırmalı, okunmalı ve öğrenmelidir. Yanlış yapmamaya özen göstermeli ve bu süreçte hem kendisine hem de bebeğine daha özenli davranmalıdır. Uzmanların da dediği gibi hamilelik sürecinde en önemli ve en dikkat edilmesi gereken unsur düzenli, dengeli ve doğru beslenmedir.

 Doktorunuz size uygun bir beslenme düzeni oluşturur ve sizin de o düzene her ne olursa olsun uyumanız gerekmektedir. Sizin için hazırlanan bu beslenme programı hazırlanırken sizin de damak zevkiniz göz ardı edilmez. Hamilelik süreci hakkında halk arasında kulaktan dolma birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Hamilelik süreci hassas ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu için her söylenilene inanmamalısınız ve yapacağınız her davranışı araştırmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. İşte hamilelik sürecinde doğru bilinen yanlışlar. 

 Anne Adayı Ne Kadar Çok Yemek Yerse Bebek O Kadar Sağlıklı Olur 

 Bu bilgi halk arasında kulaktan kulağa geçmiş fakat yanlış olan bir bilgidir. Anne adayı ortalama hamilelik sürecinde 9 ile 16 kilo almalıdır. Daha fazlası hem anne için hem de bebek için zararlı olabilir. Beslenme konusunda en önemli unsur düzenli ve doğru beslenme şeklidir. Anne adayı günlük olarak karbonhidrat, protein ve yağ almalıdır. Bunların yanı sıra şekeri en azı indirmeli hatta hiç kullanmamaya çalışmalıdır. Doktorunuz beslenme düzenini oluştururken sizin boyunuzu, yaşınızı, kilonuzu ve sağlık durumunuzu baz alarak hazırlar. Doktorunuzun hazırladığı beslenme programına uyduğunuz taktirde ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. 

 Hamilelik Sürecinde Cinsel İlişkiye Girilmez

 Yine bu bilgi de kulaktan dolma bir bilgidir. Evlilik sürecinde cinsel ilişkiye girmeniz bebeğe zarar vermez. Fakat risk durumunuz varsa daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Hamilelik sürecinde eşinizle cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

 Hamileyken Uçağa Binmek Bebeğe Zarar Verir

Hamileyken seyahat yapmak sakıncalı değildir. Hamilelik süresince bütün ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat gittiğiniz yerde imkanların kısıtlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğe ya da size herhangi bir şey olursa tıbbi olanaklar yeterli düzeyde olmalıdır. Hamilelik süresinde seyahate çıkarken en kısa hangi ulaşım aracı ile gidiliyorsa onu tercih etmelisiniz. Bu sizin için daha rahat ve daha kolay olacaktır.

 Hamilelik Süresinde Spor Yapılmaz

 Hamileyken anne adayları hareketsiz kalmamalı ve sürekli yatarak bu süreci geçirmemelidir. Aksine bu süreçte yürüyüş ve yüzme gibi anneyi yormayacak hafif sporlar yapılabilir. Çok ağır sporlar yapmaktan kaçınmalı ve hafif egzersizlerin doğum sürecini kolaylaştırdığını unutmamalısınız. Bu süreçte hareketsiz kalmak hem bebek için hem de anne için oldukça zararlıdır. 

Category: Hamilelik
Önceki yazı
Hamilelik Döneminde Oruç Tutmak
Sonraki yazı
Hamilelikte Kaygı Bozukluğu 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.