Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Gebelik sürecinin başlaması ile beraber anne adayında hormonal olarak ciddi değişilikler meydana gelir. Bu hormonal değişim hem fizyolojik hem de psikolojik değişimleri de beraberinde getirir. Peki gebelik sürecinin belirtileri nelerdir? Anne adaylarında ne gibi değişimler yaratır? Hadi gelin, bunlara beraber bakalım.

Gebelik Belirtileri

Hamileliğin başlangıcıyla beraber anne adayı, hormonal birçok değişime uğrar. Bu süreçte, HCG, progesteron, östrojen gibi hormonların düzeyinde ciddi değişiklikler meydana gelir. Vücutta östrojen ve progestron hormonlarının artmasıyla beraber anne adayında anksiyete, depresyon, aşırı sevinç hali gibi duygu durum değişiklikleri gerçekleşir.

Gebeliğin belirtilerinden biri de halk arasında da çok yaygın olarak bilinen adet gecikmesidir. İlk dört hafta anne adayı adet olmayı beklediği için bu durumu genellikle fark etmez. Yumurtanın sperm tarafından döllenir ve anne rahmine tutunur. Bu durumda beta-HCG hormonunun etkisiyle progesteron salınımı da devam eder.  Diğer yandan belirtmemiz gerekiyor ki her adet gecikmesi hamilelik belirtisi de değildir.

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar için adet döngüsü düzensiz gerçekleşir. Bu durumda da adet zamanını tahmin etmek çok da kolay değildir. Ayrıca duygu durumuna bağlı değişiklikle, iklim değişiklikleri, beslenme düzeni de adet gecikmesine yol açan sebeplerdendir.

Gebelik sürecinde östrojen, progesteron gibi hormonların düzeylerinde yaşanan değişimlerle birlikte 4. ve 6. haftalar arasında memelerde hassasiyet ve şişkinlik oluşur. İlerleyen süreçte ise meme ucunda koyulaşma ve renk değişiklikleri oluşur.

Mide bulantıları ve kusma özellikle 4. ve 12. haftalar arasında çok sık yaşanır. Bunun nedeni ise beta-HCG hormonundaki artıştır. 12. haftadan sonra anne adayı mide bulantısını daha az hisseder.

Gebeliğin belirtilerinden biri de şişkinlik ve hazımsızlıktır. Bu süreçte bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar gerçekleşir. Bununla birlikte rahmin hızlı büyümesi de bağırsakları sıkıştırır ve bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olur.

Halsizlik, ani duygu değişimleri, sık idrara çıkma ve baş dönmesi gibi durumlarda bu süreci takip eder.

Kızarlık, kaşıntı, vajinanın maviye yakın bir hal alması gibi pek çok cilt problemi de bu süreçte yaşanmaktadır.

Kalp hızında artma ve çarpıntı hissi, baş ağrısı, bel ve kasık bölgelerinde ağrılar da hamileliğin belitilerindendir.

Gebe olup olmadığınızı öğrenmenin en sağlıklı yolu kan testi yaptırmaktır. Doktorunuzla iletişime geçebilir, bu süreçte neler yapmanız gerektiğini ondan öğrenebilirsiniz.

Önceki yazı
Anne Karnındaki Bebeğin Duygusal Gelişimi
Sonraki yazı
Postpartum: Doğum Sonrası Depresyon