Hamilelere Yönelik Detoks Önerileri

Vücudunuzda oluşan ve 9 ay boyunca birlikte olacağınız, birlikte gelişeceğiniz bir bebeğiniz var. Bu yüzden vücudunuzda bazı değişiklikler yaşıyor ve kilo alıyor olabilirsiniz. Hamilelik sırasında değişen vücudunuz, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için vücudunuzun %50’si kadar daha fazla su ve kan üretir. Haliyle aslında kilo sandığınız şey vücudunuzun bebeğinizi beslemek, büyütmek için ürettiği su ve kan olabilir. Ödem olarak da adlandıracağımız bu su tutma, hamileliğin normal bir parçası olarak çoğu anne adayının başına gelen bir durumdur. Genelde hamileliğin 5. ayından itibaren görülen hamilelikte ödem sorununuza karşı yazımızda öneriler verdik.

Su

Yetişkin bir insan zaten günlük olarak 1.5 – 2 litre su tüketmelidir. Hamile olarak sizler de bebeğiniz ve kendi sağlığınız için su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Yapılan bir araştırmada, günlük su ihtiyacını karşılayamayan gebelerin daha fazla ödem tuttuğu keşfedilmiştir. 

Bitki Çayları

Bitki çayları önerilerimize geçmeden önce, bitkisel ürünler kullanmak için doktorunuza danışmayı unutmayın. 

Papatya Çayı: Stres, uykuya dalma problemlerine karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye olan papatya çayının sindirime de etkisi bulunuyor.

Ihlamur Çayı: Ihlamurun strese ve uykuya iyi geldiği bilinmektedir. Böbreklerinizi yormadan ödem atmanıza yardımcı olur.

Kuşburnu Çayı: C vitamini açısından zengin olduğu bilinen kuşburnu, bağışıklığınızı güçlendirirken ödem atmaya da yardımcı olur.

Rezene Çayı: Sindirim kaynaklı ödemleri rezene çayı ile önleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Rezenenin gaz oluşumunu engellediği ve sindirime yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hamilelikte Ödem Atıcı Çay Tarifleri

Her ne kadar hamilelikte ödem çayı, ödem atıcı, ödem söktürücü şeyler anne adayları tarafından çok sorgulansa da bu çay ve detoksların birçoğu tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden gebeliğinizde ödem atıcı şeyler içmek veya kullanmak istiyorsanız kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için öncelikle doktorunuza danışınız.

Vitamin Deposu

  • 3-4 adet yapraklı çilek
  • Yarım Elma
  • Yarım Limon
  • 2 Adet Kuru Kayısı
  • 3 bardak sıcak su (750 ml)

NOT: Şeker hastalığınız, insülin direnciniz, tatlı krizleriniz varsa içeceğinize bir tane çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Meyveleri küçük parçalara ayırdıktan sonra sıcak suyun içinde 10 – 15 dk bekletip, süzerek içebilirsiniz. 

Fresh Detoks Çayı

  •  5-6 adet çilek veya 10-12 adet kiraz
  • Yarım limon
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 1 paket rezene ( Humana gibi eriyen rezenelerden ise bir yemek kaşığı yeterli olacaktır.)
  • 5 bardak sıcak su 

Kiraz ya da çileği ve limonu küçük parçalara ayıralım. Sonrasında tencereye veya french presse koyalım. Daha sonra 5 bardak sıcak suyu ve kalan malzemelerin hepsini tencereye ya da french presse ekleyelim. 10 – 15 dk demlendikten sonra süzgeçten geçirerek içebilirsiniz.

Kaynakça

https://elikahamile.com/genel/hamilelere-yonelik-odem-attirici-icecekler/ 

https://www.livhospital.com/liv-saglik-kosesi/hamilelikte-odem-ile-bas-etmenin-yollari 

https://www.nefisyemektarifleri.com/hamileler-icin-odem-atici-detoks-suyu/ 

Önceki yazı
Suda Doğum Nedir?
Sonraki yazı
Gebelikte Depresyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.