Haftalara Göre Hamileler İçin Öneriler

Hamilelik kendini bazı belirtilerle belli eder.İlk haftalarda başlıca belirtileri adet gecikmesi, kusma, baş ağrısı, vücudun belirli yerlerinde kramp, mide bulantısı, ruhsal değişiklikler ve iştahsızlıktır. Bununla beraber kabızlık, hormonsal değişiklikler ve yorgunlukta başlıca hamilelik belirtileridir. Eğer bu belirtiler sizde baş gösterdiyse doktora gitmeli ya da eczaneden test alıp evde kendiniz yapmalısınız. Hamileliğin ilk haftaları sizin için zorlu geçebilir. Çünkü hamilik süreci başlar ve hem ruhsal hem bedensel hem de hormonal değişiklikler oluşur. Yazımızda siz anne adayları için haftalara göre öneriler verdik!

3-4 Hafta Arası 

 Hamilelikte ilk haftayı geçirdikten sonra vücudunuz biraz daha alışır. Fakat hassasiyetler devam eder. Adet gecikmesi yaşayan evli hanımlar çok fazla beklemeden testi yaptırmalıdır. Bu haftalarda anne adayında yorgunluk devam eder, karında şişlik hissi başlar. Bununla beraber bulantı görülür, sık idrara çıkma ihtiyacı duyar ve göğüslerde hassasiyet başlar. Her bireyin hamilelik süreci ve hassasiyetleri farklıdır. Bazı kadınlar bu süreci daha zor atlatırken bazı kadınlar daha kolay bir süreçten geçer. 

5-8 Hafta Arası 

 Bu süreçte görünmeye başlayan hücreler embriyo şeklini alır. Embriyo dönemine girildiğinde bebeğin belirli yerleri gelişmeye başlar ve kalp atmaya başlar. Ayrıca bu dönemde bebeğin göbek bağı oluşur. Bebek, haftalar geçtikçe gelişmeye devam eder ve belirli bir büyüklüğe ulaşır beyin ve yüz gelişiminde diğer yerlere göre daha hızlı tamamlar. Bebeğin kalp gelişimi ilerlerken gözler daha görünür hale gelir ve yüzün diğer yerleri oluşmaya devam eder. Bunların yanı sıra anne adayında hassasiyetler devam eder. Göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma isteği, yorgunluk, bulantı ve kusma şikayetleri oluşur. 

9-12 Hafta Arası

 Bu haftalar arasında bebeğin el ve ayak parmakları oluşur. Biraz daha gelişen bebek, embriyo döneminden çıkar ve fetüs halini alır. Bebeğin kafa şekli oluşmaya başlar ve boyun gelişir. Düşüklerin birçoğu ilk üç ayda gerçekleşir ve bu süreçte anne adayı çok fazla kilo almaz. Anne adayında hassasiyetler devam eder ve özellikle göğüslerde değişimler olabilir.

13-16 Hafta Arası 

 Artık bu süreçte bebeğin cinsiyeti belli olur. Saçları uzamaya başlar ve ağız içi gelişir. Bebek bu haftalar itibari ile idrar yapmaya başlar ve bebeğin idrarı anne karnındaki sıvı ile karışır. Vücudundaki kemikler sertleşmeye başlar ve bebeğin ağırlığında ilerleme kaydedilir. Bu haftalarda gözler daha öne çıkar ve hareket etmeye başlar. Anne adayında bazı hassasiyetler artarken bazıları azalır bulantı bu haftalarda daha azalırken, göğüslerde hassasiyet artmaya başlar.

Önceki yazı
Gebelikte Beslenme
Sonraki yazı
Hamilelikte Nefes Egzersizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.