Gebelikte Kahve ve Çay

Çay, dünya çapında, çok sevilerek tüketilen içeceklerden biridir ve birçok kadının hamilelik sırasında da tüketmeye devam eder. Kahve de aynı şekilde dünya çapında sevenlere sahip. Hamilelikte kahve içilmemesini artık herkes biliyor fakat çay özellikle Türk kültüründe çok masum görünen günlük bir içecek olarak yerini alıyor.

 Bazıları çayı gebeliğin artan sıvı ihtiyacını karşılamak için yani basitçe gevşemek için içer. Bununla birlikte; kadınların bir kısmı çayı, hamileliği rahatlatmak için doğal bir tonik olarak veya hamileliğin özellikle son haftalarında doğuma hazırlanmak için bir araç olarak kullanıyor.

 Birçok insan özellikle doğal olduğu için çayın hamileyken içilmesinin güvenli olduğuna inanabilir. Gerçekte ise kadınlar hamilelikleri boyunca bunlardan tamamen uzak durmanın faydasını görebilirler.

 Bu makalede; hamile kadınların hangi çaylardan kaçınmak durumunda olduğu, bir başka deyişle hamilelik sırasında içilen çayın güvenliği aktarılacaktır.

 Kafeinli Çay Alımınızı Dahi Sınırlayın

 Kafein sadece kahvede bulunmuyor. Türkiye’de özellikle rağbet gören siyah, yeşil, beyaz ve chai çayları; Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. O da hamilelik sırasında sınırlandırılması gereken doğal bir uyarıcı olan kafein içerir. Bunun sebebi ise kafeinin plasentayı kolayca geçebilir olması. Bebeğinizin olgunlaşmamış karaciğeri kafeini parçalamakta güçlük çeker. Bebekler için, yetişkinler için güvenli olan kafein miktarları zararlıdır. Bu nedenden kaynaklanan yan etkilerin görülme olasılığı ise çok daha yüksek olacaktır. 

 Araştırmalar, hamilelik sırasında çok fazla kafeine maruz kalan bebeklerin erken doğma veya düşük doğum ağırlığı veya kusurlu doğum risklerinin çok daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Hamilelik sırasında fazla kafein alımı da düşük veya ölü doğum riskini artırabilir. Hamile kadınlar kafein tüketimini günde maksimum 300 mg ile sınırladığında bu riskler asgari düzeye iner.

  Daha kötüsü bununla birlikte, bazı kadınların genetik geçmişi onları kafeinin kötü etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Örneğin; bu gruptaki kadınların, kahve içen diğer hamilelerden daha fazla düşük yapma olasılığı bulunuyor.

 Kısacası kafeinli çaylar kahveden daha az kafein içerse de genellikle gebelik sırasında içilmesi güvenli kabul edilir. Ama yine de günlük çok fazla kafein tüketmekten kaçınmak için bu çayların dahi alımlarının sınırlandırılması önerilir.

 Diğer Bitki Çayları

 Bitkisel çaylar çeşitli meyvelerden, çiçekler ve baharatlardan yapılabilir ve bu nedenle kafein içermez. Ancak hamilelik sırasında güvenli olmadığı düşünülen başka bileşikler içerebilirler ve bu da riskli yan etkilere neden olabilir. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

 Düşük Ve Erken Doğuma Yol Açabilecek Bitkiler

Çemen otu

Rezene

Adaçayı

Mine çiçeği

Hodan otu

Meyan kökü

Kekik

Aslan Kulağı

Karayılan otu

Buhur (büyük miktarlarda)

Papatya (büyük miktarlarda)

Bu bitkilerden bazılarının doğum sırasında vajinal kanama ve doğum kusurlarını da arttırabileceğini eklemekte fayda var.

 Bitkisel çayların güvenliğiyle ilgili sınırlı sayıda araştırmalarda; olumsuz yan etkilere dair yeterli kanıt bulunmamasından dolayı, çayın hamilelik sırasında içilmesi kesinlikle güvenli olarak düşünülmemelidir. Bu risklerin farkında olarak hareket edilmelidir.

Önceki yazı
Gebelikte Bulantı ve Kusmaları Engellemek
Sonraki yazı
Gebelikte Kilo Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed