Gebelikte Bulantı ve Kusmaları Engellemek

Hamile olduğunu öğrenen her kadın için oldukça heyecanlı bir süreç başlamış olur. 9 ay boyunca heyecanlı bekleyiş zaman zaman anne adayına zorluklarda yaşatabilir. Bu zorlukların başında; her hamile kadında, başlangıç ve devam etme süresi, değişiklik gösterebileceği gibi, kusma ve mide bulantıları gelir. Pek çok anne adayını zorlayan bu süreçle nasıl başa çıkılabilir? Aşırı mide bulantıları ve kusmalar geçer? Sizlerde, bu dönemden geçiyorsanız, yazımızın içeriğini okumaya devam edebilirsiniz.

 Uyku Düzeninizi Oluşturun

 Uyku düzeninin bozulması, hamilelikte sıklıkla karşımıza çıkan problemler arasında yer almaktadır. Hayatınızda başlayan yeni dönem, siz isteseniz de istemeseniz de uyku düzeninizi bozabilir. Geceleri geç saatlere kadar uyuyamayabilir ya da sıklıkla uyanabilirsiniz. Ya da bunun tam tersi gündüz uykularına daha çok hassasiyet gösterebilirsiniz. Ancak bunlar uyku düzeninizin bozulmasına sebep olacaktır.

 Uyku düzeninin bozulması da özellikle hamile bir kadında sağlık problemlerine varana kadar pek çok problem yaratabilir. Bunların başında da gebelikte mide bulantısı ve kusma gelir. Bu tarz problemler yaşamamak adına, elinizden geldiğince gece belirli saatlerde uyumaya ve sabah aynı saatte kalkmaya özen göstermelisiniz.

 Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

 Mide bulantısı ya da kusmaların en temel sebebi; yanlış yeme alışkanlıkları ve beslenme bozuklarından kaynaklanmaktadır. 

 Gebelikte, ağır yağlı gıdalar ve hamur işlerinden uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır. Yağlı yemekler ve hamur işleri, yedikten sonra midenizde ağırlık yapacağı için sizde mide bulantısı hatta kusmaya sebep olabilir. Bunun dışında normalde, hamile değilken, severek tükettiğiniz yiyeceklerde hamile kaldıktan sonra sizde mide bulantısına sebep olabilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu sürecin geçici bir durum olduğunu düşünerek, sizlere en iyi gelen gıdaları tüketmenizde fayda olacaktır.  

 Ağır ve hamur işi gibi yemeklerin yanında, baharatlı yiyeceklerde tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir. Yemeklerinizde baharatları minimum düzeyde tutarak mide bulantıları ve kusmalarınızın önüne kolaylıkla geçebilmeniz mümkündür. 

 Kokulardan Uzak Durun 

 Kokular, kişilerin midelerinin bulanmasına sebep olabilir. Bu durum özellikle, gebe kadınlarda daha da sık karşılaşılan bir durumdur. Daha önce severek kullandığınız parfümünüz, hamilelik döneminde sizde mide bulantısına sebep olabilir. Bu nedenle, hamilelik döneminde mümkünse ağır kokulu parfümler yerine daha hafif ve sizleri rahatsız etmeyecek olan vücut spreylerini tercih edebilirsiniz.

 Sporu İhmal Etmeyin

 Spor, genç yaşlı, kadın erkek herkes için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Hamilelikte de spor yapmak hem anne adayı hem de bebeğin gelişimi ve doğumun kolaylaşması adına oldukça önemlidir. Hamileliğinizin mümkün olduğunca sağlıklı olarak devam edebilmesi adına, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederken, aynı zamanda da spora önem verilmesi gerekmektedir. 

Önceki yazı
Gebelik ve Obezite
Sonraki yazı
Gebelikte Çay ve Kahve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.