Gebelik ve Obezite

Gebelik döneminde obezite

Obezite, gebelik döneminde sağlıksız kilo alımı ile ortaya çıkabilir. Gebelik dönemi her anne adayının dikkat etmesi ve önem vermesi gereken bir konudur. Özelikle beslenme konusunda obezite ihtimaline dikkat etmelidir. Çünkü sağlıksız beslenme sağlıksız kilo alımını beraberinde getirir. Bu durum da obeziteye yol açar. Bu dönemde anne adayı sadece kendini değil aynı zamanda karnındaki bebeğine de düşünür. Anne adayı beslenme programını, hareketlerini ve günlük davranışlarını bebeğine göre ayarlar.

Bebeğe zarar gelecek her türlü davranışlardan uzak durur. Bu dönem hem ruhsal açıdan hem de fiziksel açıdan zor bir dönemdir. Kilo almalar başlar, hormonlar değişir, bununla beraber duygu değişiklikleri oluşur. Anne adayı daha hassas bir döneme girer. Mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik gibi küçük çaplı ve kısa süreli sağlık sorunları meydana gelir. Anne adayı bu dönemde günlük davranışlarına, beslenme programına ve hareketlerine dikkat ettiği taktirde bebek sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde dünyaya gelir.

 Gebelik Dönemi ve Kilo 

 Gebelik döneminde anne adayı ilk birkaç ay 1-2 kilo alır. Fakat bebek daha sonraki aylarda daha hızlı gelişmeye başlar ve anne adayı daha fazla kilo alır. Gebelik döneminde ortalama bir anne adayı 7 ile 12 kilo arası kilo alır. Anne adayı hamilelik sürecinde bu ortalamanın daha üstünde kilo alırsa hem bebek için hem de anne adayı için olumsuz sonuçlar oluşabilir. Gebelik sürecinde kilo kontrolünü elinizde tutmanız gerekmektedir.

Bebeğin gelişebilmesi için annenin iki kişilik yemesine ihtiyacı yok. Çünkü anne ne yerse bebekte onu yiyecektir. Gebelik sürecinde kilo kontrolünün en büyük etkeni doğru ve düzenli beslenmedir. Eğer anne adayı gebelik döneminde çok fazla dikkat etmez ve aşırı kilo alırsa yüksek tansiyon gibi anne de sağlık sorunları ortaya çıkarken bebeklerde fazla kilolu olur ve dünyaya gelirken fazla kilolu olduğundan doğum zorlaşır. Anne adayı ne kadar doğru ve düzenli beslenirse hem bebek o kadar sağlıklı olur hem de kilo kontrolü doğru bir şekilde sağlanır.

Gebelik Döneminde Beslenme 

 Her anne adayının gebelik döneminde beslenme programı farklıdır. Anne adayının boyuna, yaşına, kilosuna ve damak zevkine göre ayarlanır. Gebelik döneminde anne adayının her gün mutlaka alması gereken besinler vardır. Bu besinler hem anne adayı İçin hem de bebeğin sağlığı ve gelişmesi için büyük bir önem taşır. Bu besinler başlıca süt ve süt ürünleridir, kırmızı ve beyaz et çeşitleri fakat iyi pişmiş olması gerekiyor eğer az pişmiş olursa bakteriye bağlı olarak enfeksiyonlara sebep olabilir. Anne adayı her gün iyi pişmiş protein deposu olan yumurtayı da tüketmelidir.

Önceki yazı
Gebelik Döneminde Terk Edilmesi Gereken Alışkanlıklar
Sonraki yazı
Gebelikte Bulantı ve Kusmaları Engellemek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.