Gebelik Döneminde Terk Edilmesi Gereken Alışkanlıklar

Alışkanlıklar adı üstünde, hayatınızda olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bazı alışkanlıklar, hayatınıza değer katarken, bazıları da vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle hamilelik dönemi, anne adayları için hem kendi sağlıkları hem de doğacak bebeklerinin sağlığı açısından ekstra önem vermeleri gereken bir dönemdir. Sahip olunan bazı alışkanlıkların, hamilelik dönemi ile birlikte mümkün olan en kısa sürede terk edilmesi gerekmektedir. Alışkanlıklarınız arasında hangilerinden vazgeçmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, tüm detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

 Alkol Ve Sigaradan Uzak Durun

 Alkol ve sigara, hamile olmasanız bile kötü alışkanlıklar arasında yer alır. Ancak eğer ki hamileyseniz, alkol ve sigaradan anında vazgeçmeniz gerekmektedir. Hatta eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız, gebelikten birkaç ay öncesinde alkol ve sigara kullanımınızı tamamen bitirmeniz, hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklı olacaktır. 

 Hamilelikte kullanılan sigara ve alkol, doğumların normalden daha erken olmasına sebep olurken, aynı zamanda da bebeğin sağlıksız doğmasına neden olabilmektedir.

 Kafein İçeren Ürünlerden Vazgeçmeniz Gerekir 

 Günlük hayatta tükettiğiniz pek çok yiyecek ve içecekte kafein bulunmaktadır. Kafein içeren ve herkes tarafından bilinen en temel içecek ise; kahvedir. Her türlü kahvede kafein bulunmaktadır. Bazı kahvelerde oran değişse de, hamilelik döneminde kafein içeren kahvelerden uzak durmak gerekmektedir. Bu aynı zamanda, doğumdan sonrada annelerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Kafein anne sütü ile bebeğe geçeceği için, kafein kullanımına gebelik döneminden itibaren ara vermek en doğru karar olacaktır.

 Günlük olarak kahve tüketmeyi çok seviyor ve bu dönemde de vazgeçemiyorsanız, o zaman minimum düzeyde tutacak şekilde kafein içermeyen kafeinsiz kahvelerden faydalanabilirsiniz.

 Az Pişmiş Yiyecekleri Tüketmeyin

 Hamile değilken tükettiğiniz ve sevdiğiniz yiyecekler arasında az pişmiş ürünler olabilir. Bunlara, az pişmiş etler ya da az pişmiş yumurtalar örnek olarak gösterilebilir. İster evde isterseniz de dışarı da tüketmiş olduğunuz az pişmiş et ürünleri içerisinde bakteri barındırabilir. Ve bu bakteriler eğer hamile dönemine denk gelirse hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle et ve yumurta gibi ürünleri, mümkün olduğunca çok uzun süre pişmiş olarak tercih etmeniz gereklidir.

 Bitki Çaylarına Ara Verin

 Hamilelik dönemi, anne adayının hem vücudunun hem de ihtiyaçlarının değiştiği bir dönemdir. Bu nedenle, önceki dönemlerde normalde sevdiği ve faydalı olan besinler ya da içecekler, hamilelik döneminde zararlı olabilmektedir. Bunların başında da bitki çayları gelmektedir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanılmaması gereken bitki çayları, rahimde kasılmalara sebep olabilmektedir.

Önceki yazı
Gebelik Döneminde Tatil 
Sonraki yazı
Gebelik ve Obezite

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.