Gebelik Döneminde Tatil 

Gebelik süreci ruhsal açıdan, hormonsal açıdan ve bedensel açıdan anne adayı için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı ince detaylara kadar her şeyi düşünmeli ve küçükte olsa hata yapmamalıdır. Çünkü yapılabilecek küçük bir hata bile dünyaya gelecek olan bebeği olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Hatta daha ileri boyutta bebeğin ölü ya da düşük doğmasına bile neden olabilir.

 Anne adayı bu süreçte bazı besinleri her gün tüketmesi gerekirken bazı besinlerden tamamen uzak durmalıdır. Anne adayı ruhsal açıdan da bu süreçte yıprandığı için kendini yormayacak şekilde ve doktor kontrolü altında çeşitli ve kendine iyi gelecek meditasyonlar, hafif sporlar, yürüyüşler ve kendini iyi hissettirecek aktiviteler yapabilir. Anne adayı bu süreçte tamamen pasif bir hayat yaşamak ya da eskiden yaptığı aktivitelerden mahrum kalmak zorunda değil, bu en çok bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Bir anne adayı gebelik sürecini tamamen yatarak geçirmemeli. 

 Gebelik Sürecinde Tatil 

 Her anne adayı gebelik sürecini farklı şekilde geçirir. Bazıları çok yoğun duygular içerisinde geçirirken bazıları daha hafif bir şekilde geçirir. Bazı anne adayları çok yıpranırken bazı anne adayları daha kolay atlatır. Gebelik sürecinde riskli doğum süreçleri olabilir. Düzenli olarak doğum kontrolüne gitmelisiniz ve doktor takibinde kalmalısınız. Anne adayı bu süreçte hem ruhsal hem de bedensel açıdan çok yıprandığından dolayı doktor gözetimi altında kendini dinlendirecek, stresi atabilecek ve kendini rahatlatacak tatile gidebilir. Fakat tatile gitmeden önce doktora mutlaka danışmalıdır. Ayrıca tatil sırasında yine beslenme düzenine dikkat etmeli ve kendini çok fazla yormamalıdır. Eğer bebeğin düşük olma ya da daha farklı bir riski varsa daha da özenli davranmalı ya da hiç tatile gitmemelidir. Fakat gebelik normal geçiyorsa ve bir sorun yoksa bu zorlu süreçte gidilebilir. 

 Tatil Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 Eğer gebelik sürecinize sorunsuz geçiyorsa ve tatili yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunların başında beslenme düzeni gelmektedir. Beslenme düzeni gebelik sürecinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Tatile gidince de gevşeklik göstermemeli ve doktorunuzun sizin için hazırladığı beslenme düzenini tatilde de uygulamalısınız. Ayrıca kendinizi çok fazla yormamalı ve hem bebeğinize hem de kendinize özenle davranmalısınız. Bunların yanı sıra kesinlikle stresten, üzüntüden, sinirden, alkolden, sigaradan ve yüksek oranda kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar bebeğin gelişimini olumsuz bir şekilde etkiler ve bebekte büyük bir hasar bırakabilir.

Category: Hamilelik
Önceki yazı
Gebelik Döneminde Egzersiz ve Aktif Yaşam
Sonraki yazı
Gebelik Döneminde Terk Edilmesi Gereken Alışkanlıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.