Gebelik Döneminde Doğuma Hazırlık Eğitimine Neden İhtiyaç Duyarız?

Gebelik dönemi, anne adayları için uzun, yorucu ve zaman zaman yıpratıcı bir süreçtir. Bunun en temel nedeni ise hem fiziksel hem de psikolojik açıdan vücudun belli başlı değişimler yaşamasıdır. Dolayısıyla anne adayları içinde bulundukları bu zorlu süreci daha rahat bir şekilde atlatmak için çeşitli yöntemlere başvurur. Bu yöntemlerin başında da doğuma hazırlık eğitimi gelmektedir.

Doğuma Hazırlık Eğitimine Dair Merak Ettikleriniz

 Doğuma hazırlık eğitimi, anne adaylarının gebelik dönemine ve gebelik dönemi sonrasına dair bütün konularda ihtiyaç duyulan bilgilerin verildiği bir eğitim çeşididir. Bu eğitim, anne adayları için büyük önem taşır ve bu yüzden de bütün anne adaylarının alması gerekir. Diğer yandan anne adayları için pek çok amacı da kendi içinde barındırır. Anne adaylarının süreç içerisinde kendini tanımasına, gebelikten dolayı yaşadığı fiziksel ve psikolojik değişimleri normal karşılamasına, doğumdan önce ve sonra karşılaşacağı durumlar için bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Gebelik süreci boyunca karşılaşabilecekleri herhangi bir sıkıntıyı sakin bir şekilde yönetmelerini ve çözmelerini de sağlar. Ayrıca eşlerin de eğitime katılımını sağlayarak, aile içinde sağlıklı iletişimin önemini, nasıl gerçekleşeceğini, ebeveyn ve bebek arasında kurulacak iletişimin nasıl olması gerektiğini öğretir.

Anne adaylarının hazırlık eğitiminde bilgi sahibi olacağı diğer konular ise şu şekildedir:

  • Gebelik sırasında vücutta meydana gelen değişiklikler, bu değişikliklerden kaynaklanan rahatsızlıklar ve bunlarla baş etme yöntemleri
  • Gebelik döneminde beslenme
  • Bebeğin anne karnında gelişimi
  • Gebelikte bebeği etkileyen alışkanlıklar
  • Gebelik kontrollerinin önemi
  • Doğum nasıl gerçekleşir?
  • Yenidoğanın özellikleri
  • Emzirme
  • Bebek beslenmesi ve bakımı

gibi konularda eğitim almasına olanak tanır. Bu eğitimler sayesinde anne adayları süreç içerisinde eksik ya da yanlış bilgilerden kaynaklanan kaygı ve korkularından uzaklaşır, daha sağlıklı ve bilinçli bir ebeveynlik süreci geçirir.

 Doğuma Hazırlık Kurslarında Kullanılan Eğitim Teknikleri

Doğuma hazırlık kurslarında  birden fazla tekniği içerisinde barındırır.  Bu eğitim teknikleri, anne adaylarının kendileri için en uygun ve en rahat eğitim seçeneği bulmamaları konusunda büyük avantaj sağlar.  Bu eğitim teknikleri ise şunlardır:

Birebir eğitim

Birebir doğuma hazırlık kursu en sık tercih edilen eğitim tekniklerinden biridir. Genel olarak anne adaylarının özel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılaması açısından oldukça sık kullanılır.

Grup eğitimi

Grup eğitimi tekniği, genellikle eğitmenlerin en sık tercih ettiği yöntemdir. Bu eğitim tekniği, anne adaylarının ortak paylaşımda bulunmasını, birbirlerine destek olmasını ve sormaya çekinilen konuların sorulmasını kolaylaştırdığı için oldukça etkili bir eğitim tekniği çeşididir. Bu eğitim tekniğinde, doğum belirtileri, sistematik hastalıkların yönetimi, doğuma hazırlık, ebeveynlik davranışları ve emzirme gibi konular öğretilir.

Video yoluyla eğitim

Bu eğitim tekniği de genel olarak çalışan anne adaylarının çok sıkça tercih ettiği bir eğitim çeşididir. Yine grup eğitimlerine benzeyen bir teknikle anne adaylarını doğuma ve doğum sonrasına hazırlar.

Bu eğitim tekniklerinde doğum sürecini kolaylaştıran egzersiz teknikleri de anne adaylarına öğretilir. Bu egzersizler, anne adaylarına fiziksel olarak büyük yarar sağlarken psikolojik olarak da annenin daha huzurlu, daha dingin ve daha canlı hissetmesini sağlar.

Category: Hamilelik, Eğitim
Önceki yazı
Gebelik Döneminde Vitamin Kullanımı
Sonraki yazı
Emzirme Döneminde Anne Sütünün Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.