Gebelik Döneminde Çalışan Annelere Tavsiyeler

İş hayatı her gün aktiflik ve emek isteyen yoğun bir süreçtir. Günümüzde kadınlar da en az erkekler kadar iş hayatında aktif rol oynar. Hamile bir anne adayı olarak iş hayatına imkânlarınız ve sağlığınız el verdiğince, bir süre daha devam etmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Dolayısıyla gebelik döneminde yaşayabileceğiniz zorlukları ve dikkat etmeniz gerekenleri iyice öğrenmelisiniz.

Bu konu hakkındaki bütün detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Gebelik Döneminde İş Hayatı

Gebelik döneminde, anne adayları iş hayatlarını da devam ettirmek ister. Bu yüzden de hayatlarını kolaylaştıracak birkaç öneriye de ihtiyaç duymaları oldukça anlaşılabilir bir durum. Gelin hep beraber kolaylaştırıcı önerilere bakalım!

Gebelik Döneminde Beslenmenizi Ön Planda Tutun

Beslenme alışkanlıkları herkes için önemli ancak gebelik döneminde anne adayları için çok daha önemli. Özellikle de işyerinde aktif olarak çalışıyorlarsa, beslenme konusunda daha hassas olmalılar.

Öğün atlamadan, sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Bundan dolayı da işe gitmeden önce kahvaltı yapmak ya da bir bardak süt içmeyi ihmal etmeyin. Öğle yemeğiniz eğer çalıştığınız işyerinde çıkmıyorsa, sağlıklı beslenebilmek için evden günlük olarak öğle yemeği getirebilir ve onları tüketebilirsiniz.

 Çalışma Ortamınıza Dikkat Edin

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken bir başka konuda çalışma ortamıdır. İşyerinde kendinize ait bir oda varsa ya da bu süreç için böyle bir alan yaratabiliyorsanız, bu sizin için daha iyi olur. Çünkü bulunduğunuz ortamda bir kişinin hasta olması, sizi de hasta edebilir. Kalabalık ortamlarda ya da dar alanlarda virüs bulaşma riski artar. Hamilelik döneminde genellikle de ilaç kullanılmadığı için hastalık durumu daha uzun ve ağır geçebilir.

Bunun dışında klima ve kalorifere direkt temastan kaçının. Özellikle yaz aylarında işyerlerinde düzenli olarak klima çalışmaktadır. Bu klimalardan yayılan bakteri ya da soğuk hava sizi hasta edebilir.

Rahat Bir Giyim Tercih Edin

İşyerindeyken ortalama 8-9 saat arası ev dışında olduğunuz için, hamilelik döneminde rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih edin. Hamileliğin ilk aylarında eski kıyafetlerinizi rahatlıkla giyebilirsiniz. Ancak belirli bir aydan sonra alınan kilolar ve göbeğinizin büyümesi ile birlikte yenilerini almanız gerekiyor.

Diğer yandan hamilelik döneminde, ev dışındayken özellikle de çalışırken sizi rahat ettirecek kıyafetler tercih etmelisiniz.  Mümkün olduğunca dar kıyafetlerden uzak durmak sizin için en iyisi. Eğer iş yerinde fazlaca ayakta kalıyorsanız, o zamanda mümkün olduğunca babet ya da spor ayakkabı gibi, topuğu olmayan ayakkabılar tercih edin. Topuklu ayakkabılar, özellikle ilerleyen dönemde ağırlığınızın artmasıyla beraber, sizde bel ağrısına sebep olur.

Category: Hamilelik
Sonraki yazı
Cinsiyet Tahmini Mümkün Müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.