Emzirme İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Bazı kadınlar doğumdan sonraki haftalarda emzirme ile ilgili güçlükler, sorun ve problemler yaşayabilmektedirler ama sadece bebeklerin emmeye alışma aşaması uzun sürüyor olabilir. Pek çok zaman emzirmek, tüm memelilerin yapmış olduğu gibi doğal bir süreç olmaktadır. Emzirmek faydalı bir eylem olsa da bazen gerçekten karmaşık bir iş gibi gözükmektedir. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle, falancanın dedikleri ile hareket eden birçok kadın var. Emzirmeyle ilgili yanlış bilgiler, doğru emzirme ile ilgili sık sık söylenen bazı şeyler, yanlış bilinen doğrular annelerin de anne sütü ve  emzirme ile iligili konularda aklını karıştırabilir. İşte bu yazımızda emzirme ile ilgili doğru bilinen yanlışları sizler için derledik.

“Emzirmeden önce memeni temizlemelisin”

Bebeğinize biberon ya da emziğini vermeden hemen önce onları temizlemeniz gerekir fakat meme ucunuz her daim sterildir ve bebeğinizin emmesi için hazırdır. Emzirmeyle ilgili yanlış bilinen bilgiler arasından en yaygını olan bu mite çok kulak asmamak gerekir. Meme ucunun çevresinde hamilelikte oluşan ve montgomery kabarcıkları olarak bilinen yapılar, meme ucunun temiz ve nemli kalması için gerekli yağları ve sıvıları üretilir ve meme ucu bölgesini her zaman emzirmeye hazır tutar.

‘’Memen küçükse emziremezsin’’

Tabi ki bu bilgi de yanlış. Anne memesi ve meme ucunun büyüklüğü ve yapısı, emzirmeyi çok nadir durumlarda etkilemektedir. Aynı şekilde memenizin küçük olması da sütün az olduğu anlamına gelmemektedir. Memelerde yeterince süt üretilememesinin meme büyüklüğü ile alakası yoktur. Kadınların meme yapısı birbirinden farklıdır ve ideal bir emziren anne memesi diye bir şey yoktur.

emzirme-ile-ilgili-bilinen-yanlislar

‘’Emzirmek Gebeliği Önler’’

Süt korur olarak bilinen efsane yüzünden birçok emziren anne kısa aralıklarla iki çocuk dünyaya getirmiştir. Emziriyor olmak, sizi gebeliğe karşı korumaz; böyle bir bilgi kesinlikle yanlıştır. Doğum sonrası adet döngünüz tekrar düzene girene kadar yeniden hamile kalma ihtimaliniz oldukça düşüktür ve genellikle de emzirdiğiniz süre boyunca adetinizin düzene girmesi bir hayli zaman alır. Ancak bu kesin olarak gebelikten korunduğunuz anlamına gelmemektedir. Emziriyorken de uygun bir doğum kontrolü yöntemi uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Kısacası emziren anne hamile kalırsa hiçbir şey olmaz.

‘’Hamile kalırsan emzirmeyi bırakmalısın, bebeğin zehirlenir’’

Son olarak bu doğru bilinen yanlış yüzünden de birçok bebek, kardeşi yolda olduğu için anne sütünden mahrum bırakılmış ve en çok ihtiyacı olan anne sütünü alamamıştır. Hamileyken emzirmeniz herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca hiçbir şekilde de bebeğinize, hem kucağınızdakine hem de karnınızdakine zarar vermezsiniz. Fakat emzirmek ciddi oranda enerji harcamanıza sebep olacağı için, hamileyseniz ve emziriyorsanız beslenmenize daha da özen göstermeniz gerekmektedir.

Ücretsiz gebe eğitimlerimiz için takvimimize göz atmayı unutmayınız.

Category: Emzirme, Genel
Önceki yazı
Doğum Şekilleri Nelerdir? / Kaç Tanedir?
Sonraki yazı
Erken Doğum İle İlgili Merak Edilenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.