Emen Bebek Sütten Nasıl Kesilir?

Emzirmek, anneler için hem fizyolojik hem de psikolojik bir süreçtir. Emzirme esnasında anne ile bebek arasındaki ten tene temas, birlikte geçirilen dakikalar, anne – bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.

Bazen bebekler kendi istekleri ile emmeyi azaltır ve sütten kesilir. Bazı durumlarda ise anneler emmekte ısrarcı olan bebeklerini memeden kesmek isteyebilir. Bu süreçte psikolojik olarak zorlanabilirler. Araştırmalara göre, normal bir bebek için emme süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişkenlik gösterebilir. Fakat bazı durumlarda bu süre 3 yıla kadar çıkabilir. Bu süre zarfında da anne mental olarak yorulup kendini kötü hissedebilir.

Anneler Emzirmeyi Bırakmaktan Neden Endişelenir?

Anne – bebek ilişkisinde en önemli unsur güven duygusudur. Bir anne bebeğini güvende tutmak için aralarındaki tensel teması kesmek istemez. Emzirmeyi kesme döneminde annedeki en büyük korku bebeği ile arasındaki güven duygusunun sarsılmasıdır. Bu sebeple çoğu anne bu dönemde kaygılanarak emzirmeye devam eder. Ancak bebeğin ek gıdalar ile de tanışması gerektiği kısmını atlamış olur.

Bir diğer kaygı unsuru ise bebeğinin yeteri kadar besin alamama korkusudur. Çünkü anne emzirdiği süre içerisinde bebeğinin büyümesi için gereken besin maddelerini aldığından emin olur. İçi rahattır. Buna karşın konu ile alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü bir açıklamasında, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini ve 6 aydan itibaren uygun ek gıdalara başlanarak emzirmenin 12-24 ay sürdürülmesini öneriyor. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere emzirme, anne ve bebek açısından doğru bir zamanda sonlandırılabilir.

Emzirmeyi Bırakma Aşamaları

Anne olmak her dönem sevgi ve sabır gerektiriyor. Anneler bu süreçte sabırlı olmalı, adım adım temkinli bir şekilde hareket ederek bebeği alıştırmalıdır. Aceleci davranmak bebekte büyük travmalara yol açarak, anne – bebek ilişkisini zedeleyebilir. Bu süreçte aceleci olmanın sadece bebeğin psikolojisi üzerinde olduğu kadar anne sağlığı açısından da kötü sonuçları vardır. Eğer süt vermeyi aniden keserseniz, göğüslerinizin acı içinde tıkanması ve göğüs enfeksiyonu yaşamanız olasıdır.

Emzirmeyi hem kendiniz hem de bebeğiniz açısından güvenli bir şekilde sonlandırmak için;

1- Bebeğinize sevgi ve şefkat gösterin.

2- Ek gıdaları bebeğin beslenme rutinine dahil edin.

3- Emzirme süresini kısa tutun ve emzirme saatlerinde oyunlar ve yeni aktiviteler ile bebeğin odak noktasını değiştirin.

4- Bebeği emzirerek uyutuyorsanız, uyku saatlerinde babadan destek alın.

Her ne kadar siz ve bebeğiniz emzirmenin sonlanmasına hazır olsanız da, duygusal olarak zorlanabilirsiniz.

Bu nedenle bu dönemde bebeğinize daha fazla sevgi ve ilgi sunun.

Category: Emzirme
Önceki yazı
Hamilelikte Aşerme
Sonraki yazı
Gebelik Döneminde Vitamin Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed