Doğum Öncesi Bebeğinizin Sağlığı Ve Geleceği İçin Yapılması Gereken Tarama Testleri

Hamile kaldınız ve bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstererek doğduktan sonra da sağlıklı olmasını istiyorsunuz. Bunun için düzenli kontrollerle düşük, gebelik sorunları ve erken doğumun önüne geçilebilir. Gebelik döneminde yapılacak çeşitli testler mevcut. Söz konusu testler göz ardı edilmemeli. Tüm gebeler, hamilelik sırasında bile hamilelik sürecinde veya bebekte olası sorunları tespit etmek için doktorlarının kontrolünde rutin olarak bazı tetkiklerden geçiyorlar. Eğer doktorunuz gerekli görürse rutin testler dışında ailenin tıbbi geçmişi de göz önüne alınarak başka tetkikleri de yapabilir. Peki, bu testler nelerdir? Aşağıda listesini ve ne işe yaradıklarını bulabilirsiniz. 

 Gebelik Testi (Beta HCG)

 Hamilelik sırasında yapılacak ilk test, kanda β hCG ile ölçülen ve halk ağzıyla gebelik testi olan ölçüm. Bu test sadece gebelik olup olmadığını göstermeye değil, aynı zamanda problem yaratacak dış gebelik olup olmadığını da anlamaya yardımcı olma konusunda önemli. Bunun için ultrason ölçümünü β hCG ile birlikte yapılması önemli bir gereklilik.

 İkili Tarama Testi

 11 ila 14 hafta arasında, bazı kromozomal hastalıkların (özellikle Down sendromu) riskini göstermek için bu kan testi yapılır. Öncesinde ultrason muayenesinin yapılması önem arz eder. Zira ultrason, bebeğin boyun kalınlığında, burun kemiklerinde, kalpte veya diğer parçalarda anormallikler olup olmadığını inceler. Yüksek riskli hamileliklerde 10. haftadan itibaren ücretsiz fetal DNA testi yapılabilir. Serbest fetal DNA testinde; hamile kadınların kanından serbest fetal DNA elde edilerek fetüsün kromozomları da kontrol edilebilir. Bu test kesin bir tanı testi olmasa da oldukça güvenilir bir tarama testidir.

 Üçlü ve Dörtlü Tarama Testleri

 Üçlü tarama, hamile bir kadının kanındaki üç maddenin miktarını ölçer: alfa-fetoprotein (AFP), insan koryonik gonadotropin (hCG) ve estriol (uE3). İnhibin A hormonu için ekstra bir test eklendiğinde buna dörtlü tarama denir. Bu testler aynı zamanda maternal serum üçlü veya dörtlü testi, genişletilmiş AFP testi, çoklu işaretleyici tarama testi veya AFP artı testi olarak da adlandırılır.

 Bu maddelerin miktarları; doktorunuzun, bebeğinizde Down sendromu, anensefali veya spina bifida gibi belirli doğum kusurlarına sahip olması olasılığını bulmasında yardımcıdır. Bu testler bebeğinizin doğum kusuru olduğunu ne yazık ki kesin olarak gösteremiyor. Bir problemin olup olmadığını kesin ve net olarak anlamak için amniyosentez adı verilen bir teşhis testine ihtiyacınız olacaktır.

 Amniyosentez Testi

 Amniyosentez, bir bebeği çevreleyen sıvıyı (amniyotik sıvı) incelemek için yapılan bir testtir. Amniyotik sıvı, bebeğin sağlığı hakkında ipuçları verebilecek hücreler ve diğer maddeleri içerir. Bu test için yeterli amniyon sıvısı olduğunda yani gebeliğin yaklaşık 15. haftasından sonra yapılabilir. Bu sıvı numunesi aşağıdakiler için incelenebilir:

Bebeğin cinsiyeti gibi genetik özellikler.

Down sendromu gibi kromozom sorunları.

Enfeksiyon

Bu test ile ayrıca Alfa-fetoprotein gibi sıvı numunedeki belirli maddelerin seviyeleri de kontrol edilebilir. Bazı anormal seviyeler, beyin ve sinirlerin gelişimi ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Önceki yazı
Doğum Çantanıza Koymanız Gerekenler Nelerdir?
Sonraki yazı
Gebelik Döneminde Egzersiz ve Aktif Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed