Doğum Çantanıza Koymanız Gerekenler Nelerdir?

Dünyaya yeni bir birey, yeni bir can getirmek oldukça meşakkatli bir iştir. Bu hususta ki en zorlu görev annelere düşerken en güzel rol de yine annelerindir. Bebek haberi alındığı andan itibaren hazırlıklar da başlar ve bu süreç doğuma kadar devam eder. Bu esnada hazırlanılması gereken bir de doğum çantası vardır. Doğum Çantası atlanılmaması gereken önemli bir husustur.  

 Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanılmalıdır?

 Doğum çantası daha detaylı ve eksiksiz olması açısından son günlere bırakılmamalıdır. Doğru hazırlanmaya başlama süresi erken doğum veya acil bir durum riski düşünülerek 1,5 ay ila 2 ay arasında değişebilir. Doğum çantasının erkenden hazırlanıp belli bir yerde tutulması anneyi de psikolojik olarak daha rahat ve hazır hissettirecektir. Doğum esnasında ulaşımı rahat bir yerde elinizin altında muhafaza edilmelidir. 

 Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler 

 Öncelikle uygun boyutta bir doğum çantası ve bebek çantası almakla başlamak daha doğru olacaktır. Bebeğin temel ihtiyaçları düşünülerek, yeni doğanlar için bebek bezi, cildini tahriş etmemek için alkolsüz ıslak mendil, alt değiştirme örtüsü, çorap, bebeğe uygun kıyafetler, zıbın, tulum, eldiven ve şapka, küçük boy biberon, bebek battaniyesi ve kundak yapmak için örtü, pudra ve pişik kremi, hastane çıkışı seti, yeni doğan bebek emziği, eğer doğum fotoğrafçılığı yapılacaksa bunun için düşünülen kıyafet ya da materyaller.

 Doğum Çantasında Anne İçin Olması Gerekenler

 Anne için temel olarak olması gerekenler iç çamaşırı, pijama takımları, atlet, çorap, kadın pedi, göğüs pedi, doğumdan sonra süt yapması için rezene veya özel karışımlı bitki çayları, hastane çıkışında giyilecek kıyafetler, acil durumlar için bir miktar para, uyku elbisesi, sabahlık, bandana, hırka, emzirme sutyeni, süt sağma pompası, yüz ve banyo havlusu, diş fırçası ve diş macunu, şampuan ve duş jeli, telefon şarj aleti, kimlik, doğum fotoğrafçılığı yapılmayı planlanıyorsa buna uygun anne bebek kıyafetleri ve bandanaları, pratik kullanımlı makyaj malzemeleri de alınabilir.  

 Alınan malzemeleri ihtiyaca göre almak özellikle bebek bezi, kadın pedi ya da iç çamaşırları gibi daha fazla ihtiyaç duyulacak eşyaların sayılarını fazla tutmak önemlidir. Bunun dışında refakat edecek kişi için ihtiyaç duyulacak malzemeleri de koymak doğru olacaktır. Hastanede uzun kalınması durumlarına karşın okuma kitabı ya da uğraşılan başka bir şey de çantaya eklenebilir. Örneğin güzel kokulardan hoşlanan biriyseniz küçük bir kolonya şişesi de çantaya eklenebilir.

Category: Hamilelik
Önceki yazı
Covid-19 ve Gebelik
Sonraki yazı
Doğum Öncesi Bebeğinizin Sağlığı Ve Geleceği İçin Yapılması Gereken Tarama Testleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.