Cinsiyet Tahmini Mümkün Müdür?

Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek mümkün mü?

Evlilik sonrasında çiftlerin en heyecan yaşadığı konu anne ve baba olduklarını öğrendikleri an olmaktadır. Bu sevinçli haberden sonra heyecanlı bekleyişler ve hazırlıklar başlamaktadır. Tabi ki her anne ve babanın isteği sağlıklı bir evlat sahibi olmaktır.  Anne adayı bebeğin ve kendi sağlığı için sağlıklı beslenmeye ve hareketlerine dikkat etmeye önem göstermektedir. Ancak bir süre sonra en merak edilen konu bebeğin cinsiyeti olmaktadır. Etraftaki kişiler ve anne ve babalar için tahmin yürütmek süreçleri devamında gelmektedir. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için birçok yöntemler mevcut olmaktadır. Cinsiyeti öğrenme zamanı bu yöntemlere göre değişkenlik göstermektedir. Doktor muayenesi ve kullanılan yöntemler ile cinsiyet öğrenme mümkün olmaktadır.

 Bebeğin Cinsiyetinde Etkili Olan Unsur Nedir? 

 Bebeğin cinsiyetinde baba etkili olmaktadır. Bunun nedeni ise babanın kromozomunun farklı olması etki etmektedir. Hangi sperm yumurtayı döller ise cinsiyete etki etmiş olmaktadır. Eğer Y kromozomu yumurtayı döller ise erkek, X kromozomu döller ise cinsiyet kız olmaktadır.

 Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

 Hiç şüphe yok ki kadın doğum doktorlarına en çok sorulan sorular arasında bebeğin cinsiyeti yer almaktadır. Bebeğin cinsiyeti yumurta ile spermin döllendiği ilk andan itibaren belli olmaktadır. Ancak anne ve babanın öğrenmesi için belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bebeğin cinsiyetini öğrenmenin zamanı kullanılan yönteme göre değişkenlik göstermektedir.

  Cinsiyet Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

  • Ultrason
  • Anne kanında fetal DNA testi
  • Karyon villus biyopsisi (CVS)
  • Amniyosentez( Anne karından alınan su)
  • Tüp Bebek tedavisinde yapılan genetik tanı testleri

Ultrason

Bebeğin Cinsiyetini öğrenme konusunda en fazla kullanılan yöntem ultrason olmaktadır. Ultrason ile cinsiyeti öğrenmenin en erken zamanı 14. hafta olmaktadır. Kesin olarak 16. haftada kesin olarak öğrenme mevcut olmaktadır.

 Cinsiyet Tahmini Mümkün müdür? 

 Hamilelik sürecinin ilk üç ayında cinsiyeti öğrenmek konusunda bilimsel araştırmalar mevcut olmakla birlikte yüzde yüz öğrenme konusunda kesin bilgiye varılamamıştır. Halk arasında Hamilelik döneminde yaşanılan konular ile cinsiyet tahmini yapılması oldukça yaygın olmaktadır. Ancak bu unsurlara ilişkin bilimsel bir kanı mevcut olmamaktadır. Gebeliğin 12. haftasına kadar cinsiyet tahmini pek mümkün olmamaktadır. 12. haftadan sonra vajinal ultrason ile tahmin edilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle 20. haftadan sonra bebeğin cinsiyeti kesinleşmektedir. Özet olarak söylemek gerekir ise ultrason ya da diğer yöntemler dışında cinsiyet tahmini mümkün olmamakla birlikte cinsiyet tahmini için bilimsel kanıtlar mevcut değildir. Günümüz dünyasında bebeğin cinsiyetini önceden belirlemeye yönelik hiçbir araştırma bulunmamaktadır.

Önceki yazı
Gebelik Döneminde Çalışan Annelere Tavsiyeler
Sonraki yazı
Covid-19 ve Gebelik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.