Çalışan Hamileler İçin Tavsiyeler

Günümüzde kadınlarda en az erkekler kadar iş hayatında aktif rol oynamaktadır. İş hayatı her gün aktiflik ve emek isteyen yoğun bir süreçtir. Eğer ki hamile bir anne adayı olarak iş hayatına imkanlarınızın ve sağlığınızın el verdiği belirli bir süre devam etmeyi düşünüyorsanız, bu süreçte yaşayabileceğiniz zorluklar ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Ön Planda Tutun

Beslenme alışkanlıkları herkes için önemlidir. Ancak hamile kadınlar, hele ki özellikle de işyerinde aktif olarak çalışıyorlarsa, beslenmeleri konusunda oldukça hassas olmaları gereklidir.

Öğün atlamadan, sağlıklı besinler tüketmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, işe gitmeden önce mümkünse evde kahvaltı yapıp ya da en azından bir bardak sütünüzü içerek evden çıkın. Öğle yemeğiniz eğer çalıştığınız iş yerinde çıkmıyorsa, bu durumda dışardan fast food yemekler ya da ağır gıdalar tüketmek durumda kalırsınız. Bunun önüne geçmek adına da evden günlük olarak kendinize sağlıklı öğle yemekleri hazırlayabilir ve onları tüketebilirsiniz.

Çalışma Ortamınıza Dikkat Edin

Hamile kadınlar için iş yerlerinde dikkat etmeleri gereken bir başka konuda çalışma ortamlarıdır. İş yerinde eğer mümkünse kendinize ait bir oda varsa, bu sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bulunduğunuz ortamda bir kişinin hasta olması virüsün size de bulaşmasını sağlayabilir. Anne adayları, hamilelik döneminde ilaç kullanamadıkları için hastalık sizde daha uzun ve ağır geçebilir.

Bunun dışında iş yerindeki çalışma ortamınızda yaz-kış klima ve kaloriferden direkt temastan kaçınmalısınız. Özellikle yaz aylarında iş yerlerinde düzenli olarak klima çalışmaktadır. Ancak bu klimalardan yayılan bakteri ya da soğuk hava sizin hasta olmanıza sebep olabilir.

Kıyafet Ve Ayakkabılarınızı Rahat Tercih Edin

İş yerindeyken ortalama 8-9 saat arası ev dışında olduğunuz için, hamilelik döneminde rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih etmeniz oldukça önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında eski kıyafetlerinizi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ancak belirli bir aydan sonra alınan kilolar ve göbeğinizin büyümesi ile birlikte eski kıyafetleriniz olmayacaktır.

Bunun yanı sıra hamilelik döneminde, ev dışındayken özellikle de çalışırken sizi rahat ettirecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Bu bir eşofman olmayabilir belki ama mümkün olduğunca dar kıyafetlerden uzak durmak sizin için en doğru karar olacaktır. Eğer iş yerinde fazlaca ayakta kalıyorsanız, o zamanda mümkün olduğunca babet ya da spor ayakkabı gibi, topuğu olmayan ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Topuklu ayakkabılar, özellikle ilerleyen dönemde ağırlığınızın artmasıyla beraber, sizde bel ağrısına sebep olacaktır.

Sonraki yazı
Cinsiyet Tahmini Mümkün Müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed