Braxton Hicks Kasılmaları

Braxton Hicks Kasılmaları Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adayı pek çok ağrı ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle kasılmalar, sancılar anne adayı için oldukça zor geçen ve daima tetikte tutuyor. Bu kasılmalardan en önemlisi Braxton Hicks kasılmalarıdır. Braxton Hicks kasılmaları yalancı doğum sancısı olarak da adlandırılabiliyor.  Başka bir şekilde anlatmamız gerekirse; Braxton Hicks, gebeliğinizin son 3 ayında sıkça karşılaşacağınız ve gerçek doğum sancısından ayıracağınız kasılmalardır. Bu kasılmalar, zaman zaman çok şiddetli olmakla beraber gerçek doğum kasılmaları gibi de kendini gösterebiliyor.  Biz bu yazımızda sizlerle Braxton Hicks Kasılmalarına dair detaylı konuşmak istiyoruz. Hadi gelin başlayalım!

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Braxton Hicks kasılmaları;  doğuma hazırlık sancısı olarak da biliniyor. Bu yüzden de anne adayları bu sancı durumunu yaşadığı dönemlerde daima tetikte kalıyor.  Hamilelikte son 3 ayda sıkça görülür. Bu kasılmalar, karnın ön tarafında oluşuyor ve düzensiz olarak kendini hissettiriyor.

Bu Kasılmalar Kendini Nasıl Gösterir?

Braxton Hicks kasılmaları,  arada bir gelerek en fazla iki dakika sürüyor. Ayrıca düzensiz kasılmalar olduğu için de gerçek mi değil mi ayrıt edebilme şansınız da var.  Sıkışma ve daralma hissiyle beraber çoğunlukla herhangi bir ağrı da hissettirmez. Ama tabii hissettirdiği anlar da var.  Bunun dışında karında sertlik oluşumu, su veya nişan gelimi bebeğinizin karnınızın altına indiğini hissetmeniz gibi durumlar da Braxton Hicks kasılmalarının kendini gösterdiği anlardır.  Genel olarak akşam saatlerinde ya da gece yaşanan bu kasılmaları eğer gebeliğin ilk aylarında hissediyorsanız durum çok ciddi demektir. Mutlaka hemen doktorunuzla iletişime geçin ve onunla durumu paylaşın. 

Braxton Hicks Kasılmalarının Nedenleri Var mı?

Yalancı doğum sancısı olarak da adlandırdığımız bu kasılmaların neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor. Ancak genellikle yorgunluk susuzluk, uzun süre ayakta durma durumlar etkileyebiliyor. Bununla beraber stres, kaygı ve cinsel ilişki de bu kasılmaların nedenleri arasında yer alıyor.  Diğer yandan şunu da belirtelim; Braxton Hicks kasılmaları aslında vücudunuzu doğuma hazırlayan kasılmalar.  Bu kasılmalar rahimin kendini rahatlatmasına yardımcı oluyor.  Ayrıca rahminiz 24. Haftadan sonra hızla büyüdüğü için de bu kasılmaları normal olarak nitelendirebiliriz. Braxton Hicks kasılmalarını atlatmak için dinlenmek ilk çözüm. Daha sonrasında boksu içerek, pozisyon değiştirerek, ılık bir duş alarak ve hafif tempolu yürüyüşler yaparak kasılmaları atlatabilirsiniz.

Category: Hamilelik
Önceki yazı
Gebelikte Lifli Gıdaların Tüketimi
Sonraki yazı
Mol Gebelik Nedir?