Bir Meme mi Yoksa İki Meme ile mi Emzirme

Bir Meme mi Yoksa İki Meme ile mi Emzirme

Annelerimiz için emzirme süreci en çok endişelendikleri ve kendilerini sorguladıkları bir zaman dilimidir. Bebeğinizin hangi memeden emmesi gerektiği konusunda da annelerin birçok sorusu bulunmaktadır. Bunun nedeni ise öneriler sunan kişilerin fazlalığı ve bu nedenle ortaya çıkan bilgi karmaşasıdır. Bundan dolayı da annelerimizin aklı genellikle karışmaktadır. Emzirme konusunda ilk olarak söylememiz gereken asıl önemli olanın annenin hangi memeyi seçeceği değil bebeğinizin hangi memeyi emmeyi istediğidir. Ancak bebeğin seçimi dışında her iki memeden de bebeğin emmesinin herhangi bir olumsuzluğu bulunmamaktadır. 

Bu durumda bebeğiniz isterse tek bir memeyi emmeyi seçebilir veyahut zaman zaman her iki memeden de emmek isteyebilir. Anneler nasıl birbirinden farklıysa her bebeğin isteği de birbirinden farklıdır. Anne-bebek ilişkileri de birbirinden farklılık göstermektedir. 

Bir Meme mi Yoksa İki Meme ile Emzirme

Bebeğinizi sadece sağ veya sol memeden emmesi için sınırlandırmak bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle böyle bir sınırlandırmayı önermemekteyiz. Bebeklerin memeler arası seçim yapmasının nedeni ise memelerin içindeki süt depolama oranlarıdır. Bunun yanında açlık durumları da etkenlerden bir diğeridir. Anneler arasında farklılaştığı gibi memeler arası da süt depolama oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Memelerin büyüklüğü ile süt salgılama-depolama oranları arasında da kayda değer bir doğru orantı görülmemektedir. Memelerinin boyutu küçük olan annelerin süt salgılama-depolama ile alakalı sorun yaşayacağı söylentisi doğru değildir. 

Hatta bazı annelerin memeleri küçük olmasına rağmen genel ortalamadan daha fazla süt depolama oranlarına sahip olabilirler. Bunun yanında süt üretim kapasitesi de değişken olup memenin büyüklüğü ile orantılı olduğunu söyleyemeyiz. Bir annenin memesinin büyük olması içerisinde yer alan ve süt üretimini sağlayan keseciklerin de bu oranda büyük oranda olacağını bizlere göstermemektedir. Sonuç olarak bebeğiniz çok minik olsalar da akıllıdırlar. Hangi meme daha verimliyse onu tercih ederler veya her iki memeyi de ayırt etmezler. Sorumuzun kararını bebeğinize bırakmak en güzel seçim olacaktır. 

Çünkü bebekler hangi memenin daha verimli olduğunu anlayarak buna göre seçim yaparlar. 

Siz değerleri annelerimizi ise bebeğinizi istedikçe onu emzirmeli, diğer memenizi de ara ara teklif edip yaklaşımını görmeli, kilo alım ve idrar yapma sıklığını takip etmelisiniz. 

Eğer bebeğiniz halinden memnunsa, idrara yeterli oranda çıkıp sağlıklı şekilde kilo alıyorsa hiçbir sorun söz konusu değildir. 

 

You might also like
Tags: , , , , , , , ,

More Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.