Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü ne işe yarar?

Beyza gürültü (white noise), farklı frekanstaki seslerin birleşimiyle ortaya çıkar. 20 binden fazla ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşur. Bu sesler sürekli devam eder. Yenidoğanlar için bu sesler uykuya dalmayı kolaylaştırır. Bunun nedeni ise anne karnında duydukları sese benziyor olmasıdır. Bebekler, beyaz gürültü ile sakinleşebilirler. Beyaz gürültünün bebekler üzerinde böyle bir etkisi vardır.  Beyaz gürültü sesleri arasında fön makinesi sesi, süpürge sesi, dalga sesi, rüzgar sesi, pış pış sesleri gibi seler de yer alır. Bu sesler, dış seslerin önünen geçerek bebeklerin deliksiz bir uyku çekmesini sağlar. 

Beyaz Gürültü Ne İşe Yarar?

Bebekleri sakinleştirir. Sakinleştirici özelliği bebeklerin yaşadığı kolik sorununu çözmek için de kullanılabilir. Bebeğin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Bu seslerin bir başka özelliği ise maskeleme özelliğine sahip olmasıdır. Maskeleme özelliği sayesinde bu tür sesler, sağladıkları uğultunun da dışında diğer sesleri de engelleyerek odağın gürültü sesinden uzak tutulmasını sağlar. Bunun dışında bebekler, uyku ve beyaz gürültü arasında bir bağ da kurabilir. Daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku evresine geçiş yapabilir. 

Beyaz Gürültüde Dikkat Etmemiz Gereken Durumlar

Beyaz gürültü bebek için ne kadar faydalı olursa olsun dikkat edilmesi gereken de bir durumdur. Bu seslerle uyuyan bebekler uykuya dalma esnasında dış seslere karşı duyarsızlaşır.  Bu yüzden de bu alışkanlık haline getirilirse uyku dışındaki zaman diliminde de dış seslere karşı duyarsızlaşma görülebilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bu sesleri dinlettiğiniz cihazınız bebeğinizden 2 M. Uzakta olmalıdır. Dinletilen sesler, bebeğin işitsel sağlığı için  çok yüksek şekilde açılmamalıdır. Beyaz gürültünün bebeğe herhangi bir zararı yoktur ancak bu saydıklarımıza dikkat edilmesi bebeğinizin sağlığı için çok daha iyi olacaktır.

Beyaz Gürültüyü Nasıl Kullanmalıyız?

Düşük frekansta ve sabit bir ses olmasına dikkat etmelisiniz. Çok yüksek desibelde kullanırsanız bebeğiniz uyandığında fark edemeyebilirsiniz.  Cihazı odada bebeğinizi rahatsız etmeyecek bir uzaklığa koymalısınız. Bebekler duydukları her sese farklı tepki verir. Düşük ritimdeki sesleri tercih edebilirsiniz. Ya da birden fazla ses dinletip bebeğinizin en hoşlandığı sesi bulabilirsiniz.  Uyku evresinde beyaz gürültü ve müzik açmak aynı şey değil. Beyaz gürültü bebeğin uykusuna yardımcı olur. Doğru ritmik seslerde bebek huzuru bir uyku çeker. Ayrıca yağmur sesi de huzur verici ve yatıştırıcı özelliği sahip bir sestir. Bebeğiniz bu sesten hoşlanabilir. 

Önceki yazı
Süper Anne Sendromu
Sonraki yazı
Gebelikte Kaşıntı Neden Artar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.