Bebeklere Eşya Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebekler küçük olmalarına ve ihtiyaçları basit görünmesine rağmen, aksesuarlarında küçük veya basit hiçbir şey yoktur. Bebeğiniz için ürün seçmek kafa karıştırıcı olabilir.

Ancak ister satın alıyor olun, ister ödünç alıyor olun, ister bir hediyeyi kabul ediyor olun, bebek ürünleri seçerken asla önemli bir husustan taviz verilmemelidir: küçük çocuğunuzun güvenliği.

Bebek Arabası Beşik Bebek Yürüteci Mama Sandalyesi Oyuncak Kutusu Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Beşik

Bir beşik seçerken, bebeğinizin uyku alanının güvenli olduğundan emin olmak için dikkatlice kontrol edin.

Yan korkuluğu olmayan bir beşik: Yan korkuluklar hareket etmemelidir. Açılır kapanır korkuluğu olan bir beşik doğru bir seçim olmayacaktır.

Güvenli çıta mesafesi: Bebeklerin düşmesini ve küçük çocukların başlarını çıtalar arasında sıkışmasını önlemek için çıtalar arasındaki mesafe 6 santimetreden fazla olmamalıdır.

Bulabileceğiniz en sağlam yatak: Yatağın sağlam durduğundan ve hızla yerine geri yaylandığından emin olun. Bu son derece önemlidir çünkü yumuşak yataklar ani bebek ölümü sendromunda (SIDS) rol oynayabilir.

Beşiğe tam oturan bir yatak. Bu, bebeğin şilte ve beşik kenarları arasında kaymasını önler. Kullanmadan önce plastik şilte ambalajını çıkardığınızdan emin olun.

Doğru yükseklikte köşe direkleri: Beşiğin köşe direkleri varsa, bunlar ya yatak başı ve ayak tahtasının üst kısmı ile aynı hizada olmalı ya da çok yüksek olmalıdır. Aradaki herhangi bir şey potansiyel bir boğulma tehlikesidir.

Bebek Arabası

Bebek arabaları çeşitli boyut ve stillerde gelir. Hafif ve taşınabilir mükemmel bebek arabasını ararken güvenliği de göz önünde bulundurun.

Bebeğinizin yaşı, boyu ve kilosu için uygun bir bebek arabası olup olmadığını öncelikle kontrol edin. Yeni doğan bebeklerin, başlarını tutamadıkları için bebek arabalarında neredeyse düz bir şekilde yatabilmeleri gerekir.

Bebek arabasını güvenilir emniyet kemerleri için kontrol edin. En güvenli tasarım 5 noktalı emniyet kemeridir: omuz askıları, bacaklar arasında bir askı ve birbirine bağlanan bel kemerleri.

Pusetin ön tarafında bir el dayanağı (tutucu) varsa, puset yatar konumda kullanıldığında tutma çubuğu ile koltuk arasındaki açıklığın kapatılabildiğinden emin olun.

Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlamış çocuğunuz için seçtiğiniz bütün oyuncaklar güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Aşağıda, bebeğiniz için güvenli oyuncaklar bulmanıza yardımcı olabilecek ipuçları bulunuyor. Evde, gevşek veya kırık parçalar için bunları sık sık kontrol edin.

Daima tüm üreticilerin yaş tavsiyelerine uyun. Bazı oyuncaklarda boğulmaya sebebiyet verebilecek küçük parçalar bulunur, bu yüzden oyuncağın ambalajındaki tüm uyarıları dikkate alın.

Misketlerden, madeni paralardan, toplardan ve çapı 4,4 santimetre ya da daha az olan toplarla oynanan oyunlardan bebeğinizi koruyun çünkü bunlar nefes borusuna takılarak nefes almada sorun oluşturabilir.

Pille çalışan oyuncaklarda, çocukların açamayacağı şekilde vidalanmış kapaklar olmalıdır. Piller ve pil sıvısı boğulma, iç kanama ve kimyasal yanıklar gibi bazı ciddi riskler bulundurur.

Category: Genel
Önceki yazı
Yenidoğan Bebek Bezi Tavsiyelerimiz
Sonraki yazı
Fetal DNA Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.