Anne Sütünü Artıran Besinler

Yeni doğanların temel besini anne sütüdür. İçeriğinde zengin vitaminleri, besinleri ve mineralleri barındırır. Bu sayede bebeğinizin ilk 6 aylık gelişimini anne sütü tek başına sağlar. Sağlıklı ve besleyici olan anne sütü, her zaman steril ve uygun sıcaklıktadır. Ayrıca potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bununla beraber A, C, D, B12 gibi vitaminleri de içinde barındırır.

Biz de anne adayları ve çiçeği burnunda anneler için anne sütünü artıran besinleri derledik.

Anne Sütünü Artıran Besinler  

İlk olarak anne sütünü artırmanın en önemli kriteri dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Bunu takip eden bir diğer önemli adım da su tüketimidir. Vücudunuzu susuz bırakmanız, kaliteli anne sütü üretimini azaltarak sütün içeriğini zayıflatır. Şunu da belirtmek gerekir; bebeğin su ihtiyacı da %80’i su olan anne sütü ile karşılanır. Dolayısıyla bebekler de ilk 6 ay dışarıdan su takviyesine ihtiyaç duymaz.

Süt yapan besinler

  • Humus, anne sütünü artıran yemeklerin başında gelir ve nohut, tahin, limon, zeytinyağı ve sarımsak kullanılarak hazırlanır.
  • Somon balığı, içerdiği protein ve yüksek miktarda omega 3 sayesinde anne sütünü artıran yiyecekler listesinde yer almaktadır.

Anneler, beslenme rutinlerinde düzenli olarak kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatlara yer vermelidir. Diğer yandan evde hazırlayabiliyorlarsa veya tedarik edilebilme imkânları varsa kahvaltıda bakliyat unlarından yapılan doğal ekmekleri tercih edebilirler.

anne-sutu-artırıcı-beesinler

Süt artırıcı besinler listesinde önemli olan diğer grup ise kan yapan gıdalardır.  Demir eksikliği bulunan anneler, bu dönemde kırmızı besinleri çok sık tüketmelidir. Kuru üzüm, pekmez gibi besinlerin C vitamini içeren meyvelerle birlikte tüketilmesi hem anne sağlığı hem de  anne sütü için önemlidir. Son olarak süt, fındık, ceviz kullanılarak hazırlanan tatlılar da anne sütünün kalitesini artırır.

Anne Sütünü Artıran İçecekler 

Ayran, süt ve kefir gibi içecekler, içerdikleri yüksek miktarda protein ve vitaminlerle süt artırıcı özelliği taşır. Yatmadan hemen önce tüketilen süt de vücutta süt salınımı sağlamaktadır. Elma, ayva ve kuru meyvelerle hazırlanan kompostolar destekleyicidir. Özellikle şekersiz olarak hazırlandığında çok daha faydalıdır.

Ayrıca yeşil yapraklı sebze, avokado ve ananastan hazırlanan sebze içecekleri de destekleyici olarak çok zengindir.  Son olarak emzirme dönemindeki anneler, kafein tüketimini sınırlamalıdır. Sınırlanmaması durumunda annenin süt veriminde düşüş olur.  Bu da bebeklerde gaz sancısına ve huzursuzluğa yol açar.

Ücretsiz gebe eğitimlerimiz için takvimimize göz atmayı unutmayınız.

Category: Emzirme, Genel
Önceki yazı
Gebe Eğitimi Anne Adayları İçin Neden Önemli?
Sonraki yazı
Yenidoğan Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.