Anne Sütü Artıran Besinler

Anne adaylarına, çiçeği burnunda anneler için anne sütünü artıran besin ve yiyecekleri derledik. Yeni doğanların temel besini anne sütüdür ve içeriğinde yer alan vitamin, besin ve mineraller sayesinde bebeğinizin ilk 6 aylık olan gelişimini anne sütü tek başına sağlar. Her anlamda sağlıklı ve besleyici olan anne sütü, her zaman steril ve uygun sıcaklıktadır. Vitamin, mineral bakımından potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ve A, C, D vitaminleri, B12 gibi vitaminler içerir.

Anne Sütünü Artıran Besinler  

Anne sütünü artırmanın en önemli yolu dengeli ve sağlıklı beslenme gelmektedir. Bunu bir diğer önemli adım olan su tüketimi takip etmektedir. Vücudunuzu susuz bırakmanız kaliteli anne sütü üretimini azaltır ve sütün içeriğini zayıflatır. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki bebeğin su ihtiyacını da %80’i su olan anne sütü karşılamaktadır. Bu sebeple bebeklerde ilk 6 ay dışarıdan su takviyesine ihtiyaç olmamaktadır. Süt yapan yiyecekler ise şu şekildedir;

-Humus anne sütünü arttıran yemeklerin başında gelir ve nohut, tahin, limon, zeytinyağı ve sarımsak kullanılarak hazırlanır.

-Somon balığı, içerdiği protein ve yüksek miktarda omega 3 sayesinde anne sütünü arttıran yiyecekler listesi içinde yer almaktadır.

Anneler düzenli olarak belirli öğünlerinde kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatları beslenme rutinlerinde yer vermelidirler. Evde hazırlayabiliyorlarsa veya tedarik edilebilme imkânı varsa anne için kahvaltıda bakliyat unlarından yapılan doğal ekmeklerin tercih edilmesi yine sütü için fayda sağlayacaktır.

anne-sutu-artırıcı-beesinler

Süt arttırıcı besinler listesinde bir de kan yapan gıdalar gelmektedir. Demir eksikliği bulunan anneler de bu dönemde kan yapan yiyecekler olarak anılan kırmızı besinlerden çokça tüketmelidir. Kuru üzüm, pekmez gibi besinlerin C vitamini içeren meyvelerle birlikte tüketilmesi anne ve sütü açısından bir hayli önemlidir. Son olarak süt, fındık, ceviz kullanılarak hazırlanan tatlılar da anne sütünün kalitesini arttırmaktadır.

Anne Sütünü Artıran İçecekler 

Ayran, süt ve kefir gibi içecekler süt arttırıcı özelliği taşırlar. İçerdikleri yüksek miktardaki protein ve vitaminlerle de bir hayli sağlıklıdır. Yatmadan hemen önce tüketilen süt de vücutta süt salınımı sağlamaktadır. Elma, ayva ve kuru meyvelerle hazırlanan kompostolar anne sütünü artırmakta, özellikle de şekersiz olarak hazırlandığında çok daha faydalı olmaktadır. Ayrıca yeşil yapraklı sebze, avokado ve ananas kullanılarak hazırlanan sebze içecekleri de anne sütünü destekleyici vitamin ve besinler içermektedir. Son olarak emzirme dönemindeki anneler için ise çay, kahve tüketiminin sınırlanmasına özen gösterilmelidir. Özen gösterilmemesi halinde annenin süt veriminde düşüş olur ve bebeklerde gaz sancısına ve huzursuzluğa neden olur.

Ücretsiz gebe eğitimlerimiz için takvimimize göz atmayı unutmayınız.

Category: Emzirme, Genel
Önceki yazı
Gebe Eğitimi Anne Adayları İçin Neden Önemli
Sonraki yazı
Yenidoğan Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed