Gebe Eğitimi Anne Adayları İçin Neden Önemli

Doğum, birçok anne adayı için heyecanlı ama bir o kadar da stresli ve korkulu bir süreç. Yine de bu korkulu ve stresli süreçle başa çıkmanın çok iyi bir çözümü var; gebe eğitimi. Gebelik eğitimi, doğuma ve anneliğe karşı hazırlıklı olmayı ve bu yeni bilinmezliğin oluşturduğu stresle başa çıkmaya yarar. Doğum öncesi eğitimler ne işe yarar, gebe okulu nedir, doğuma hazırlık gibi sorularınız varsa gelin yazımıza göz atalım!

Doğuma Hazırlık Eğitimi Nedir?

Gebelik eğitimi doğum sürecinde anneyi nelerin beklediğini, sağlıklı bir doğumda annenin neye ihtiyaç duyacağını planlayan, hamileliğe alışılma sürecini hızlandıran, babaların bu dönemde neler yapması gerektiğini anlatan kapsamlı bir eğitim programıdır.

Doğuma hazırlık eğitiminin amaçları ise:

 • Anne adayının doğum korkusu varsa onu azaltmak
 • Sezaryen doğum oranını azaltmak
 • Doğum sürecinin ayrıntılarını göstermek
 • Gevşeme ve nefes egzersizlerini öğreterek stres yönetimi ve ağrılarla başa çıkılmasını sağlamak
 • Babaların da bebek bakım ve doğum sürecinde aktif olabilmesini sağlamak
 • Temasın neden önemli olduğunu açıklamak
 • Emzirme eğitimi vermek
 • Anne adaylarının vücutlarını ve hamilelik sürecini tanımasını sağlamak
 • Anne adaylarını hormonsal değişiklikleri hakkında bilgilendirmek ve yaşayacağı süreçlerde neler yapması gerektiğini öğretmektedir.anne-adayşari-icin-gebe-egitimi-onemi

Gebe Eğitimi Neden Alınmalı?

 • Anne adayının doğum korkusu varsa, anne adayı daha sağlıklı bir doğum ve hamilelik süreci geçirmek istiyorsa ama tanık olduğu olumsuzlukları yaşamak istemiyorsa
 • Anne adayı ve baba adayı daha bilinçli bir ebeveyn olmak istiyorsa
 • Yine anne adayı doğum sancısı, ıkınma gibi doğum aşamalarını stressiz bir şekilde yaşamak istiyorsa
 • Ebeveyn adayları emzirme ve bebek hastalıkları konusunda bilgilenmek amacındaysa doğuma hazırlık eğitimi düşünülmelidir.

Gebe Eğitimlerinde Ne Öğretilir?

Gebe eğitimlerini kim verir derseniz, dersleri; doktorlar, ebeler, sağlık personelleri ve sertifikalı doğuma hazırlık eğitmenlerinin verdiğini söyleyebiliriz. Bu dersler ise birkaç kişilik doğum öncesi eğitim sınıflarında toplu bir şekilde alınır.  Günlük, birkaç aylık ya da haftada 1-2 kez olmak üzere verilebilen eğitimler, babalar ile birlikte de yapılabilmektedir. Babaların katılımı, onların doğum konusunda bilinçlenmesini ve partnerlerini yönlendirebilmesi açısından önerilmektedir. Bu yüzden gebe eğitimleri sadece anne adayları için değil hem anne hem baba adayları için önem arz etmektedir. Gebe eğitimi konuları ise; gebelikte beslenme eğitimi, gebelikte emzirme eğitimi, gebelikte egzersiz eğitimi gibi şeyleri içermektedir.

Gebe Eğitimi Ne Zaman Alınmalı?

Doğuma hazırlık eğitimi ne zaman başlar sorunuzu ise; Hamileliğin son 3 – 4 ayında yani hamileliğin 6. ya da 7. ayında genellikle tercih edilse de anne adayı, hamileliğinin herhangi bir döneminde de kursları tercih edebilir şeklinde cevaplayabiliriz.

Ücretsiz ve online gebe eğitimi için takvimimize göz atmayı unutmayınız.

Category: Doğum, Genel
Önceki yazı
Erken Doğum ile İlgili Merak Edilenler
Sonraki yazı
Anne Sütü Artıran Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed