Gebe Eğitimi Anne Adayları İçin Neden Önemli?

Doğum, birçok anne adayı için heyecanlı ama bir o kadar da stresli ve korkulu bir süreç. Ancak endişelenmeyin çünkü bu korku ve stresle başa çıkmanın çok iyi bir çözümü var, o da gebe eğitimi. Gebelik eğitimi, doğuma ve anneliğe karşı hazırlıklı olmaya ve yeni bilinmezliğin oluşturduğu stresle başa çıkmaya yarar. Bununla birlikte  doğum öncesi eğitimler ne işe yarar, gebe okulu nedir, doğuma hazırlık nasıl yapılır gibi sorularınız varsa gelin yazımıza göz atalım!

Doğuma Hazırlık Eğitimi Nedir?

Gebelik eğitimi, doğum sürecinde anneyi nelerin beklediğini ve annenin sağlıklı bir doğumda neye ihtiyaç duyacağını planlayan kapsamlı bir eğitim programı. Bununla beraber hamileliğe alışılma sürecini hızlandıran, babaların bu dönemde neler yapması gerektiğini anlatan da bir program.

Doğuma hazırlık eğitiminin amaçları ise:

İlk olarak anne adayının doğum korkusu varsa onu azaltmak. Bununla beraber doğum sürecinin ayrıntılarını göstermek da doğuma hazırlık eğitiminin amaçlarından biridir. Gevşeme ve nefes egzersizlerini öğreterek stres yönetimi ve ağrılarla başa çıkılmasını sağlıyor. Ayrıca babaların da bebek bakım ve doğum sürecinde aktif olabilmesini sağlar. Doğuma hazırlık eğitiminde temasın neden önemli olduğu da açıklanıyor. En doğru ve en temel bilgilere bu eğitimler sayesinde ulaşabilirsiniz.  Bütün bu anlattıklarımızın yanında gebe eğitimleri;

  • Sezaryen doğum oranını azaltmak
  • Emzirme eğitimi vermek
  • Anne adaylarının vücutlarını ve hamilelik sürecini tanımasını sağlamak
  • Anne adaylarını hormonsal değişiklikleri hakkında bilgilendirmek ve yaşayacağı süreçlerde neler yapması gerektiğini öğretmektedir.

Peki Gebe Eğitimlerini Neden Almalıyız?

Doğuma hazırlık eğitimilerinin temel amacı anneyi sürece en rahat şekilde hazırlamaktır. Anne adayının doğum korkusu üzerine eğilir. Ayrıca anne adayı daha sağlıklı bir doğum ve hamilelik süreci geçirmek istiyorsa bu eğitimleri alabilir. Bu eğitimler yaşamaktan korktuğu durumların önüne geçer.  Diğer yandan daha bilinçli ebeveynler olmak istiyorsanız bu eğitimleri almanızı tavsiye ederiz. Ebeveyn adayları emzirme ve bebek hastalıkları konusunda bilgilenmek amacındaysa doğuma hazırlık eğitimi düşünülmelidir.

Gebe Eğitimlerinde Ne Öğreneceğiz?

Bu eğitimleri doktorlar, ebeler, sağlık personelleri ve sertifikalı doğuma hazırlık eğitmenlerinin verdiğini söyleyebiliriz. Bu dersler ise birkaç kişilik doğum öncesi eğitim sınıflarında toplu bir şekilde alınıyor.  Eğitimler günlük,, birkaç aylık ya da haftada 1-2 kez olmak üzere verilebiliyor. Ayrıca babalarla birlikte de yapılabiliyor. Babaların katılımı, onların doğum konusunda bilinçlenmesini ve partnerlerini yönlendirebilmesi açısından öneriliyor. Bu yüzden gebe eğitimleri sadece anne adayları için değil baba adayları için de oldukça önemli.

Gebe eğitimi konuları ise; gebelikte beslenme eğitimi, gebelikte emzirme eğitimi, gebelikte egzersiz eğitimi gibi konu başlıklarını içeriyor.

Gebe Eğitimi Ne Zaman Alınmalı?

Doğuma hazırlık eğitimi genel olarak hamileliğin 6. ya da 7. ayında tercih ediliyor. Ancak bu bir zorunluluk değil. Siz dilediğiniz zaman bu eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Burada önemli olan temel nokta sizin kendinizi eğitimlere hazır hissetmeniz.

Ücretsiz ve online gebe eğitimi için takvimimize göz atmayı unutmayın!

Category: Doğum, Genel
Önceki yazı
Erken Doğum İle İlgili Merak Edilenler
Sonraki yazı
Anne Sütünü Artıran Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.