Alerjiye Genetik Yatkınlık Bebekleri Nasıl Etkiler?

alerjiye yatkınlık bebekleri nasıl etkiler

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren bebeğinizin sağlığı için türlü önlemler alıyor olabilirsiniz. Gebelikte yapmanız gereken pek çok testi yapıyor, doğumdan sonra yenidoğan bebeğinize yapılması gereken testleri yaptıracak da olabilirsiniz. Amma bazı genetik yatkınlıklar bebeğinizin sağlığını doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilir. Bunlardan biri de alerjiye genetik yatkınlık.

Alerjiye genetik yatkınlık, kişinin alerjik reaksiyonları belli alerjik reaksiyonların belirli bir nedene bağlı olarak meydana gelme eğiliminde olmasının nedeni olarak düşünülen genetik faktörlerdir. Bu yatkınlık, aile hikayesindeki alerjik hastalıklar veya alerjik reaksiyonların genetik olarak aktarılması şeklinde ortaya çıkabilir. Kişinin alerjik hastalıklardan daha yüksek olasılıkla muzdarip olmasına neden olabilir. Ancak bu alerji oluşumunun tek nedeni değildir. Alerjiye genetik yatkınlık, diğer faktörlerin etkisi ile de ortaya çıkabilir.

Alerjiye Genetik Yatkınlık Nasıl Etkiler?

Bebeğinizin herhangi bir şeye alerji olması sizi endişelendiriyor olabilir. Diğer yandan sizde olan alerjik problemlerin bebeğinizde de görülmesinden endişeleniyor da olabilirsiniz. Alerjiye genetik bir yatkınlığınız var ise bu tereddütleriniz oldukça doğaldır. Genetik yatkınlık, bir bebeğin alerji oluşma riskini artırabilir. Bununla birlikte tek başına genetik faktörler alerji gelişmesini garanti etmez. Diğer faktörlerin (örneğin, çevre, beslenme, yaşam tarzı) de rolü de olabilir. Siz ebeveyn olarak bu tip bir yatkınlığa sahip iseniz oldukça dikkatli bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz. Çevresel faktörlerle beraber beslenme faktörüne de dikkat etmeli, alerjik reaksiyonları önlemek için bazı önlemler almalısınız.

Alınabilecek Önlemler Neler?

Karşı karşıya kaldığımız bazı sağlık problemlerini hayatımızdaki bazı şeylere dikkat ederek önleyebilir ya da tedbir alabiliriz. Bunlardan biri de genetik yatkınlığımız olan alerjiler. Hamilelik döneminde yapacağınız sağlıklı bir diyet bebeğinizin alerji riskini azaltabilir. Bununla beraber doğumdan sonra yenidoğan bebeğinizi düzenli olarak anne sütü ile beslemek de riski azaltabilecek önlemler arasındadır.  Kızartma ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız bebeğinizin sağlığı için çok daha iyi olacaktır. Diğer taraftan olabildiğinde evde yemek yapmaya özen gösterin. Evde yapılan yemekler daima en sağlıklı gıda türüdür. Alerjiyen gıdalardan mümkün olduğunca bebeğinizi uzak tutmaya özen gösterin. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise sigara ve alkol. Hem gebelikte hem de doğumdan sonra bebeğinizin sağlığı için sigara ve alkol tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bütün bu anlattıklarımızın dışında belirtmemiz gereken bir başka şey ise mutlaka doktorunuza danışmanız. Doktorunuza danışarak onun yönlendirmeleri ile bebeğinize daha sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Önceki yazı
Yenidoğanda İlk Ateşlenme
Sonraki yazı
Bebeklerde Büyüme Atakları Nasıl Olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.